Oroszország barátságtalan társulásnak tekinti az EU-t

A tourist boat floats on the Moskva river in front of the Kremlin in downtown Moscow on December 9, 2019. – Russia will miss next year’s Tokyo Olympics and the 2022 Beijing Winter Games after the World Anti-Doping Agency on December 9 banned the powerhouse from global sporting events for four years over manipulated doping data. (Photo by Dimitar DILKOFF / AFP)

Moszkva barátságtalan társulásnak tekinti az Európai Uniót – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az Argumenti i Fakti című lapban megjelent interjújában.

„Az EU »elvesztette« Oroszországot. De ezért csak magát okolhatja. Mert éppen az EU tagállamainak és magának az uniónak a vezetői jelentik ki nyíltan, hogy, úgymond, stratégiai vereséget kell okozni Oroszországnak” – nyilatkozott az orosz diplomácia vezetője. „Ezen okok miatt az EU-t barátságtalan társulásnak tekintjük” – tette hozzá.

Lavrov emellett nehezményezte, hogy az európai országok lőszert és fegyvereket, valamint kiképzőket és „zsoldosokat” küldenek Ukrajnába. Mint mondta, Moszkva levonta a megfelelő következtetéseket. Ezért, „ha szükséges, keményen”, de a nemzeti érdekek és a kölcsönösség elve alapján kíván fellépni. Megjegyezte: ha az unió lemond az oroszellenes kurzusról, akkor Moszkva kész megfontolni a külpolitikai koncepciójával összhangban álló európai javaslatokat.

Kifejezte Oroszország készségét az egyenrangú, az érdekek kölcsönös figyelembevételén alapuló együttműködésre „a helyzet egészégesebbé tétele és a nukleáris fenyegetés hosszú távú csökkentése érdekében Európában és az euroatlanti térségben”. Ennek feltételeként azt nevezte meg, hogy a Nyugat hagyjon fel „agresszív, ellenséges kurzusával”.

Kifogásolta, hogy a nyugati országok a konstruktív párbeszéd helyett folyamatosan arra törekednek, hogy „új módszereket találjanak Oroszország feltartóztatására”. Azt állította egyebek között, hogy az Amerikai Egyesült Államok igyekszik megtorpedózni a július végére Szentpétervárra tervezett második orosz–afrikai csúcstalálkozót.

Emlékeztetett arra, hogy Oroszország többször tett szerinte „konstruktív kezdeményezéseket és pragmatikus, nem átpolitizált javaslatokat az égető nemzetközi problémák megoldására”. Ezek közé sorolta Vlagyimir Putyin orosz elnök 2021 decemberi indítványát, hogy a Nyugat nyújtson jogilag kötelező erejű biztonsági garanciákat Moszkvának. „Washingtonban és Brüsszelben azonban vagy mellőztek bennünket, vagy negatívan reagáltak. Ez vezetett el végül a jelenlegi ukrajnai válsághoz” – fogalmazott a miniszter.

A Kína által előterjesztett béketervvel kapcsolatban azt mondta, hogy annak fő pontjai összhangban állnak Oroszország megközelítésével, és üdvözölte Peking készségét arra, hogy konstruktív szerepet játsszon a konfliktus politikai és diplomáciai rendezésében. „Különösen ami az egyenlő és oszthatatlan biztonság garantálásának szükségességét illeti Európa és az egész világ valamennyi országa számára” – mutatott rá a miniszter. „A békefolyamatot eddig Kijev és nyugati gyámjai akadályozták, akik mindent megtesznek a harci cselekmények elhúzása érdekében” – hangoztatta.

Lavrov felhívta a figyelmet, hogy Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök egyetértett a szoros külpolitikai koordináció folytatásának fontosságában. Mint mondta, a két ország stratégiai együttműködése nem irányul más országok ellen, és hozzájárul az egész nemzetközi rendszer kiegyensúlyozott fejlődéséhez.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Coubertin a sírjában

Következő hír

A Hofi-mítosz megvilágítása

Related Posts
Total
0
Megosztás