A Hofi-mítosz megvilágítása

A Hofi megmondja, a Hofi odamond még Kádárnak is – ez volt a 87 éve született, 21 éve meghalt Hofi (Hoffmann) Géza köré épített mítosz a kommunizmusban. Ezt a mítoszt leplezte le az M5 História című műsora a minap.

Hofi évtizedeken át szórakoztatta a magyar közönséget a „legvidámabb barakk”, a szocialista Magyarország „stand-up comedian”-jaként. A Kádár-rendszer megmondóembere egy olyan időszakban élcelődhetett a rendszeren, amikor mindent áthatott a cenzúra.

Hofi gyakorlatilag a Kádár-rendszer udvari bolondja volt – mondta Mező Gábor kutató, újságíró. Minden diktatúrában, hogy ha végigtekintünk az egész történelem folyamán, mindig ott volt az udvari bohóc, a megmondóember, ő is egy ilyen volt – mondta Tóth Eszter Zsófia történész is. (A mai Ukrajnát egyenesen államelnökként vezeti egy ilyen bohócból lett politikus.)

Hofinak nagyon jó kapcsolata volt Kádár Jánossal – állította Mező. Az Egyetértés vadásztársaság egy olyan elit csoport volt, ahova csak a kiváltságosok kaphattak meghívást. A vadásztársaság szilveszteri összejövetelein Hofi magánelőadásokat tartott. Kádár meg volt győződve arról, hogy a humorista soha nem fog a hatalommal szembefordulni – tette hozzá.

Hofi a Népszabadság című (mára bedöglött) központi pártlapnak a hetvenes években adott interjújában beszélt arról, hogy a rendszer megbízik benne, így nem ellenőrzik, amit mondani akar, de a poénjaival akkor sem lőhet mellé. Neki is meg kell húzni a határokat, hogy kit és mivel kritizálhat. Kádár János kommunista pártfőtitkár annyira biztonságban érezte a saját hatalmát, hogy engedhette, hogy nevessenek egy kicsit rajta is.

Hofi segített megteremteni – a rendszert kiszolgálva – azt a látszatot, hogy az élet jobb, ez egy élhetőbb szocializmus – hangzott el a műsorban. Hofi Géza haláláig aktív volt, rajongótábora pedig a mai napig óriási, a tehetsége vitathatatlan. De a „rendszerellenesség” legendája hamis.

 

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Oroszország barátságtalan társulásnak tekinti az EU-t

Következő hír

Sükösd-retrospektív az udvarhelyi Képtárban

Related Posts
Total
0
Megosztás