Patthelyzet van egyelőre Spanyolországban

VI. Fülöp spanyol király a júliusban választásokat vesztett és megbukott, azóta ügyvivő miniszterelnökként lapító Pedro Sánchezt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkárát kérte fel kormányalakításra – ismertette a döntést Francina Armengol, a spanyol parlament alsóházának elnöke kedden.

Sánchez a második felkért jelölt a posztra, miután a választásokon győztes konzervatív Néppárt elnöke, Alberto Núnez Feijóo nem kapta meg a parlament támogatását a poszthoz. A csupán szimbolikus hatáskörökkel rendelkező király az elmúlt két napban az új parlament hét pártjának vezetőjét fogadta, hogy felmérje a kormányalakítási esélyeket.

Pedro Sánchez a bejelentést követő sajtótájékoztatóján elmondta: elfogadta az uralkodó felkérését a miniszterelnöki tisztségre, és elsőként Yolanda Díazzal, a Sumar nevű baloldali párttömörülés elnökével, az ügyvivő kormány munkaügyi miniszterével találkozik „egy progresszív koalíciós kormány” megalakításának céljával. A parlamenti formációk közül egyedül a jobboldali Vox pártot nem keresi meg, bár a nacionalisták vélhetően nem is állnának vele szóba.

Sanchez szerint kormányzati programjának alapjai egyebek mellett a szociális progresszió és a spanyolok, „Spanyolország népei” közötti együttélés erősítése. Ez pedig azért is problematikus, mert a 47 milliós népesség szinte fele nem is spanyol (azaz kasztíliai spanyol), egyötödük például katalán, akik a királyság leggazdagabb tartományában, az autonóm Katalóniában élnek, ahol igen erős a függetlenségi mozgalom. Márpedi a parlament katalán pártjainak szavazatai nélkül matematikailag nincs esélye Sancheznek a kormányalakításra. A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC), valamint az Együtt Katalóniáért (Junts per Catalunya) a 2017-ben megtartott katalán függetlenségi népszavazás megrendezése miatt elítélt vezetők rehabilitálását szabta feltételül ahhoz, hogy képviselői akár csak tartózkodással közreműködjenek az új spanyol kormány megalakulásában.

Pedro Sáncheznek saját pártja 121 igen szavazata mellett további 55 támogató voksra van szüksége ahhoz, hogy újból kormányfővé váljon. Elmondta: az egyeztetések során alakítja majd ki álláspontját a követelésekkel kapcsolatban, de szavai szerint itt az ideje a nagylelkűségnek, hogy a politikai problémákat Katalóniában politikai úton orvosolják. „Az országot nem lehet kormányozni politikai pluralitásának és területi sokszínűségének megértése nélkül” – tette hozzá.

A jogszabályban rögzített határidők alapján a madridi központi törvényhozásnak november 27-ig kell új kormányfőt választania, ellenkező esetben újból választásokat kell tartani, várhatóan január közepén.

Közben ma a spanyolországi Granadába utazott Orbán Viktor magyar miniszterelnök, ahol csütörtökön az Európai Politikai Közösség (EPC) harmadik csúcstalálkozóját rendezik meg. Az Európai Tanács soros elnökségét betöltő Spanyolország ügyvivő kormánya 47 állam, valamint az EU-s intézmények vezetőit hívta meg erre a tanácskozásra. Orbán pénteken – ugyancsak az andalúziai Granadában – az Európai Tanács informális csúcstalálkozóján vesz részt, a 26 másik uniós tagország állam-, illetve kormányfőjével együtt.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Románia is lépne a gazdák védelmében

Következő hír

Hat ország rendezi a 2030-as focivébét?

Related Posts
Total
0
Megosztás