Nagyszerű magyarok, akik idén távoztak közülünk címmel a budapesti Index közölt egy összefoglalót a 2023-ban örökre eltávozott magyarországi jelesekről, „a teljesség igénye nélkül”. E válogatásból válogatva idézzük fel azok alakjait, akiknek a neve a határokon túl is ismerősen csönghet.
Dunai Tamás Jászai Mari-díjas színművész, érdemes és kiváló művész tragikus hirtelenséggel halt meg februárban. A színész 73 éves volt. Nevéhez mintegy fél évszázados pályafutása alatt megannyi emlékezetes színházi szerep, tucatnyi film- és televíziós alakítás kapcsolódott.
Csomós Mari Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, a nemzet színésze 80 évet élt. A Jászai Mari-díjat 1973-ban, az érdemes művész címet 1978-ban, a Kossuth-díjat 1996-ban vehette át. Többször ítélték neki a legjobb női alakításért a színikritikusok díját, 1999-ben a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjává választották, 2014-ben Prima Primissima díjat, 2016-ban Hazám díjat kapott. 2017-ben a nemzet színészévé választották, ugyanabban az évben a színikritikusok legjobb női mellékszereplőnek járó díját is elnyerte.
Galambos Erzsi 92. életévében halt meg. A Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulata és a József Attila Színház örökös tagja már óvodásként a színészi pályára készült, végül páratlan karriert futott be.
Balázsovits Lajos 76 éves korában halt meg. A Balázs Béla-díjas magyar színművészt, színházi rendezőt, színigazgatót, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját 2022. június 22-én választották a Nemzet Színészévé az elhunyt Haumann Péter helyére.
Máthé Erzsi színművész, a Nemzet Színésze, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, az egyik legjellegzetesebb orgánumú magyar színésznő 95 éves korában távozott. A Katona József Színház alapító tagja volt, emellett harminc évig a Nemzeti Színház tagja is, de filmekben, kabaréjelenetekben is játszott.
Lang Györgyi hosszú betegség után, májusban halt meg. A Pa-Dö-Dő énekesnője mindössze 66 éves volt. 28 éves korában sclerosis multiplexet diagnosztizáltak nála, évek óta kerekesszékkel közlekedett. 2021 decemberében sztrókot kapott, a beszédközpontja sérült, jobb karja lebénult.
Budai Ilona életének 73. évében hunyt el. A Kossuth-díjas magyar népdalénekes, előadóművész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a nemzet művésze fő céljának a népdalok terjesztését, tanítását és megszerettetését tekintette.
Murányi László újságíró-műsorvezető családi körben halt meg 86. életévében. Először a Magyar Rádióban volt bemondó, majd a Magyar Televízióba került, ahol ügyelőként, rendezőasszisztensként dolgozott. Az 1968-as mexikói és az 1972-es müncheni olimpia stúdiós műsorvezetője volt. 1969-től a TV Híradó szerkesztőjeként, majd műsorvezetőjeként dolgozott.
Bánki Ilona újságíró 72 éves korában halt meg. A Magyar Televízió egykori kulturális főszerkesztője, az MTVA Kulturális Főszerkesztőségének volt főszerkesztő-helyettese korábban a Napi Mozaikot, a Magyar Szalont és a Nappalit is szerkesztette. Kulturális főszerkesztősége alatt indult el az Aranymetszés című műsor is.
A Marosvásárhelyen született Szélyes Imre 79 éves korában halt meg. A Jászai Mari-díjas színművész, rendező, szinkronszínész Temesváron, Kecskeméten és Veszprémben is dolgozott, végül a budapesti színházi életben helyezkedett el. 2000-től a Pesti Magyar Színiakadémia nevű művészeti szakközépiskolában is tanított.
Török Ádám, a legendás Mini dzsessz-rock együttes alapítója 75 évesen hunyt el. Már gyerekként a fuvolának élt, így hamar rájött, hogy a zene az ő útja.
Géczy Dorottya életének 92. évében halt meg. A Jászai Mari-díjas színművészt Magyarország legjobb sanzonénekeseként emlegették.
Rolla János hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves korában halt meg. Nevéhez fűződik a Zempléni Művészeti Napok létrehozása. Temetése már az új évben, 2024. január 8-án 14.30-kor lesz a Farkasréti temetőben.
*
A romániai magyarok veszteségei között mindenképpen meg említeni a Szilágysomlyón született, de pályafutását Nagyváradon beteljesítő, végül januárban Izraelben elhunyt Mózes Teréz művészettörténészt, néprajzi írót, aki 103 évet élt.
A kolozsvári Zsakó Erzsébet textilmérnök, műszaki szakíró és unitárius egyházi író 92 évet élt, néhai Zsakó János vegyészprofesszor testvére volt.
Februárban Kozma Dezső irodalomtörténész követte őt, aki életének 87. évében halt meg. Az erdélyi magyar tudományos és egyetemi élet meghatározó alakja, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem egykori rektorhelyettese, a Partiumi Keresztény Egyetem tanára volt.
Cseke Gábor kolozsvári születésű bukaresti író, újságíró, szerkesztő 81 éves korában halt meg Csíkszeredában, ő a hátszegi születésű neves matematikus, tanár, szakíró Cseke Vilmos fia volt.
Ugyancsak tavaly tavasszal távozott az élők sorából Schwartz Róbert kutatóvegyész, közéleti szereplő, politikus, szerkesztő, a Kolozsvári Zsidó Hitközség elnöke. Macalik Ernő magyar biológus, természettudományi író, a „székelyföldi füves ember” is márciusban halt meg, 78 évesen.
Köntös-Szabó Zoltán író, újságíró Kolozsvárról indult, 1982-től Magyarországon folytatta, 83 évesen veszítettük el. Pár napra Boldizsár Zeyk Imre pedagógus, iskolaigazgató, helytörténész hagyta itt 92 évesen az árnyékvilágot és szeretett Tordaszentlászlóját. Vele egykorú volt a júliusban elhunyt Makkay Ferenc Ferdinánd vegyész, szakíró, kolozsvári egyetemi tanár. Felesége, Klára, aki szintén kémikus és oktató volt, augusztusban követte őt, ugyancsak 92 évig élt.
Árpástói Kozma Zsolt református lelkész, egyházi író, szerkesztő, teológiai professzor Kolozsváron hunyt el 88. életévében. Jakab Samu geológus, talajkutató, földrajzi szakíró október utolsó napján halt meg 91 évesen. Miklósi-Sikes Csaba népművelő, újságíró, helytörténész, muzeológus Egeresen született 1947-ben, 1989 óta Magyarországon élt és dolgozott, Sümegen halt meg.
Decemberben Somai József haláláról érkezett hír, a jeles közgazdász, közösségi és sportvezető 92 éves korában távozott az élők sorából, a Küküllő-menti Székelyszentistvánról Kolozsvárig vezetett áldásos pályafutása. Az év lejárta előtt pedig a háromszéki születésű, de Halmiba nősüt és szatmárivá lett Veres István újságíró, műfordító, szerkesztő, könyvtáros elhunytáról érkezett szomorú hír, aki 73 évet élt, órákkal később már Kovács András Ferenc halálhíre járta be a magyar világot. Az alig 64 évesen elhunyt költő, esszéíró, műfordító temetése holnap, január 4-én 15 órakor lesz marosvásárhelyi református sírkertben.
*
És aki az Index-féle válogatásból érthetetlen módon kimaradt: Pomogáts Béla kritikus, tanár, irodalomtörténész, az irodalomtudományok doktora, aki 89 évesen halt meg május 1-jén…