Az európai uniós tagállamok belügyminiszterei mai brüsszeli ülésükön jóváhagyták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozását.
Az ülés után Pintér Sándor magyar belügyminiszter történelmi pillanatnak nevezte a két ország befogadását a belső határellenőrzés nélküli térségbe. Emlékeztetett arra, hogy az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Magyarország prioritásnak tekintette azt, hogy Románia és Bulgária a szárazföldi közlekedésben is csatlakozzon a schengeni övezethez. „Ez most megvalósult” –jelentette ki a sajtónak, hozzátéve, hogy ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az EU egésze számára is előnyös lesz.
Uniós csatlakozása után Románia és Bulgária részlegesen alkalmazta a schengeni joganyagot, beleértve a külső határok ellenőrzésére, a rendőri együttműködésre és a schengeni információs rendszer bevezetésére vonatkozó előírásokat is. A Bel- és Igazságügyi Tanács tavaly december 30-án úgy döntött, hogy a két ország 2024. március 31-től a légi és a vízi közlekedésben csatlakozhat a schengeni térséghez.
Friss közleményében az Európai Bizottság emlékeztetett: a Románia és Bulgária részleges csatlakozásáról szóló tavaly decemberi döntés óta mindkét tagállam megtette a szükséges intézkedéseket a schengeni szabályok zökkenőmentes alkalmazására 2024. március 31-től. Ettől az időponttól megszűnt a határellenőrzés a légi és a vízi közlekedésben, és elkezdődött a schengeni szabályok alkalmazása a vízumkibocsátások területén is.
A közlemény szerint a mai döntéshez hozzájárult a menekültügyi eljárásokra vonatkozó kísérleti projektek sikeres végrehajtása is. „Mindkét ország továbbra is támogatni fogja az EU külső határainak biztonságára és a migrációs kihívásokra irányuló közös európai erőfeszítéseket. A Bizottság továbbá továbbra is pénzügyi támogatást és Frontex-segítséget nyújt mindkét tagállamnak” – tájékoztatott az uniós testület, amely szerint a ma elfogadott határozat azt jelenti: 2025. január 1-jétől megszűnik a személyek ellenőrzése a Bulgáriával és Romániával közös szárazföldi határokon és a két ország közötti szárazföldi határokon.
Hogy ez konkrétan mit is jelent és hogyan valósul meg például a román–magyar határon, ez a következő napokban-hetekben dől el, a puding próbája ugyanis az evés. Egyelőre ma minden román politikus „ünnepel”, és igyekszik saját és politikai klikkje érdemének feltüntetni a pozitív döntést. Közben az európai hírek arról szólnak, hogy egyre több uniós ország állítja vissza részlegesen a határforgalom ellenőrzését az illegális migráció, a bűnözés és a csempészet elburjánzása miatt…