A románok egy kicsit túllihegik ezt a történetet – idézte a külpolitikai szakértőt a Mandiner.hu annak kapcsán, hogy Oroszország megfenyegette Romániát.
„Megpróbálnak abba az áldozatpózba állni, hogy ők is fontosak, de ez egy sokadrangú eleme az orosz-ukrán konfliktusnak” –nyilatkozta a lapnak Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet szakértője.
Mint az Ehir.ro is megírta, Oroszország figyelmeztette Romániát, hogy amennyiben az ukrán hadseregnek szánt F-16-os gépek felszállnak a balkáni állam területéről, azt Moszkva úgy fogja tekinteni, hogy az ország részt vesz az orosz–ukrán konfliktusban, az ukránok oldalán.
Folyik egyfajta kóstolgatása egymásnak, de ez a huszadrangú eleme az orosz–ukrán konfliktusnak – értékelte a kialakult helyzetet a szakértő. Mint fogalmazott: hiába háborognak a románok, azzal a bukaresti vezetőség is tisztában van, hogy ha egy romániai reptérről felszáll egy támadó ukrán gép, akkor az nem hagy túl sok mozgásteret az oroszoknak.
Pászkán Zsolt szerint ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy az orosz bejelentés is hatásvadász volt egy kicsit. Mint kifejtette: egyelőre például azt sem tudni pontosan, hogy kiképzési, támadási vagy pusztán javítási bázis létesül majd Romániában az F16-osoknak. „Nehezen tudom elképzelni, hogy támadási bázis legyen, mert akkor kész, nincs mozgástér. Az oroszok nem fogják elnézni, hogy egy fegyverekkel felszerelt ukrán gép NATO-területet használjon menedékként” – értékelt a szakértő.
Pászkán Zsolt rámutatott: egy lehetséges javítási bázis mellett szóló érv például, hogy az F16-osok az eddigiekben leginkább olyan bevetéseken bizonyultak hatékonynak, „amelyek környezetében létre lehetett hozni egy F16-osokat működtető logisztikát”. Az F16-osok „nagyon igényes gépek, amelyekhez jó kifutó szükséges, elég bonyolult a karbantartásuk, amit ráadásul igen gyakran kell végezni”. Szerinte éppen ez a fő gondjuk egyébként az ukránoknak. Az, hogy honnan fogják működtetni ezeket a gépeket, ha megkapják őket.
De mi van akkor, ha mégsem javítási bázisra gondoltak a románok? „Amíg egy MiG29-es vagy egyéb orosz gép szinte bárhonnan fel tud szállni, az F16-osok esetében a felszállás, leszállás sokkal nehezebben megoldható logisztikailag” – mutatott rá Pászkán Zsolt, aki szerint esetleg erre a logisztikai problémára akarhattak megoldást javasolni a románok korábban azzal, hogy majd Romániában ez megoldható lesz. Ám ha esetleg valóban olyan felajánlás történt a románok részéről, miszerint légibázisnak használhatják az ukránok Romániát, a szakértő szerint ez nagyon nem volt bölcs lépés.