A Rheinmetall Szatmárnémetiben fogja végezni egyebek között az ukrán harcjárművek és önjáró lövegek karbantartását és javítását – közölte vasárnap a német fegyvergyártó vállalatcsoport szóvivője.
„A Rheinmetall gőzerővel dolgozik egy katonai karbantartó és logisztikai központ felépítésén a NATO-partnerország területén” – ismertette az illetékes, aki szerint az ukrán és magyar határ közelében található romániai Szatmárnémeti térségében már el is kezdődtek az építkezési munkálatok.
A hadiipari létesítmény már áprilisban megkezdheti a munkát. A várakozások szerint „központi szerepet fog játszani az Ukrajnában használt nyugati fegyverrendszerek bevethetőségének fenntartásában biztosítva logisztikai ellátásukat”. Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója hangsúlyozta, a vállalat „egyik központi törekvése, hogy a NATO-haderőnek és Ukrajnának a lehető legjobb támogatást nyújtsa ebben a kritikus helyzetben”.
A létesítmény egyebek között alkalmas lesz egyebek mellett önjáró lövegek, német Leopard, brit Challenger páncélosok, Marder, Fuchs gyalogsági harcjárművek és katonai teherautók szervizelésére.
A Rheinmetall 2022 júniusában a KMW partnercéggel közösen a litvániai Jonavában hozott létre egy hasonló karbantartási központot a litván hadsereg, illetve a balti államokban állomásoztatott NATO-erők támogatására.
A Szatmár.ro hírportál megpróbálta utánajárni a helyi hatóságoknál a beruházás részleteiről, de meglepetésre kiderült: a megyei kormánybiztosi hivatal ugyanúgy a londoni székhelyű Reuters hírügynökség közléséből értesült a németek partiumi fegyverbizniszéről, mint a romániai sajtó és a közvélemény egy része. Altfatter Tamás rezignáltan ismerte be: a prefektúrát sem a honvédelmi vagy a belügyminisztérium, sem más kormányhivatal, sem pedig a megyei hadkiegészítő parancsnokság nem informálta arról, hogy Szatmár megye ilyen közeli viszonyba kerül az ukrán–orosz háborúval.
A partiumi megyének jelenleg 330 ezer lakosa van, egyharmaduk magyar nemzetiségűnek vallotta magát a tavalyi népszámláson.