Ma, március elsején, pénteken 18 órakor újra megnyitják az Arad Megyei Múzeum képtárát és az 1848–1849-es Ereklyemúzeum-gyűjteményét a Kultúrpalotában – írta az Aradihírek.ro. Az 1849. február 8-i aradi utcai harcok áldozatainak állít emléket Aradi (Landhus) Zsigmond carrarai márványból készült műve • Fotó: Kölcsey Egyesület/via aradihírek.ro
A múzeumban folyó felújítási munkálatok miatt tavaly május óta zárva tartott állandó kiállítások újbóli megnyitása egyben a tárlatok jelentős – mind helyszíni, mind tartalmi – bővítését is jelenti. A képtár egy új teremmel és 22 „új” festménnyel bővül, nagyrészt magyar festők műveivel. Munkácsy Mihály, Feszty Árpád és Lotz Károly mesterművein kívül az új teremben Benczúr Gyula, Wágner Sándor, Rippl-Rónai József, Vaszary János és mások képeit csodálhatják meg az érdeklődők a megújult állandó kiállításon
A 19. században is működő Kölcsey Egyesület volt az ereklyemúzeum alapítója, a Kultúrpalota építésének indítványozója, a múzeum jelenlegi román vezetősége pedig magyar történeti és művészettörténeti kérdésekben most is erre az egyesületre támaszkodik. A képtár egyébként a Magyar Szépművészeti Múzeum letétjeként a Kultúrpalota megnyitója alkalmából Aradra került, és az első világháború után itt maradt műalkotásokat sorakoztat fel. Az újranyitás szenzációja a Búsuló Arad című szobor kiállítása az ereklyemúzeumban. Aradi (Landhus) Zsigmond carrarai márványból készült műve tulajdonképpen Arad első polgári, köztéri alkotása volt.
Az 1849. február 8-i aradi utcai harcok áldozatainak állított emléket az 1873. február 8-án az Andrássy tér északi végén felállított szobor. Innen az Ótemetőbe került az elesett honvédok sírjára, majd 1932-ben a temető végleges felszámolásakor a múzeum raktárában helyezték el, s azóta ott őrizték a nagyon megrongálódott szobrot. Restaurálását Kocsis Rudolf aradi szobrászművész a napokban fejezte be, és több mint 90 év után az ereklyemúzeum kiállításán lesz újra megtekinthető.
Az ünnepélyes megnyitóra minden érdeklődőt várnak, a belépés díjtalan. A múzeum tájékoztatása szerint ezen az eseményen avatják fel a „hangos tárlatvezetést” biztosító berendezést a közgyűjteményben.