Pataki Csaba immár második mandátumát tölti a Szatmár Megyei Tanács élén, és az RMDSZ jelöltjeként az idei helyhatósági választások rendjén harmadjára is megpályázta a tanácselnöki széket. Természetesen több versenytársa akadt, ami demokráciákban rendjén való dolog. A következő fejlemény azonban demokráciákban sem mondható szokványosnak.
Mindössze néhány perccel a benevezési határidő lejárta előtt a Szatmár Megyei Választási irodánál egy másik Pataki Csaba nevű jelölt is iktatta dossziéját, azaz hivatalosan megpályázta ugyanezt a tisztséget. Rövid idő elteltével azonban az utóbbi – függetlenként fellépő – Pataki Csaba visszavonta a jelöltségét, magyarázatként azt hozva fel, hogy korábban őt valakik félrevezették…
A helyi sajtó szerint a sajátos „sztori” hátterében az áll, hogy a Nemzeti Liberális Párt jelöltjeként az az Adrian Cozma is pályázik a Szatmár Megyei Tanács elnöki székére, aki magyarbarátsággal aligha vádolható. A bukaresti televízióadásokban az RMDSZ-en kívül Orbán Viktort is szereti pocskondiázni, illetve a vezető tisztségeket betöltő magyarokat. Ezzel olyannyira elnyerte a szélsőnacionalista román párt, az AUR tetszését, hogy ennek Szatmár megyei szervezete közleményében támogatásáról biztosította, szavazóit Adrian Cozmára való voksolásra buzdította, saját jelölt indításáról pedig lemondott.
Hogy visszalépésének elmaradása esetén mit eredményezhetett volna a második Pataki Csaba színrelépése? A 2008 júniusában lebonyolított önkormányzati választások alkalmával Nagykárolyban két párt is benevezett Kovács nevű polgármester-jelöltet. Az RMDSZ jelöltjét Kovács Jenőnek, a Nemzeti Keresztény Demokrata Párt (Partidul Național Democrat Creștin) jelöltjét Kovács Kleh Vasilénak hívták. Utóbbi 51, Kovács Jenő 4655 szavazatot kapott. Ha Kovács Jenőre 45-tel többen voksolnak, 50+1 százalékkal már az első kör után polgármesterré nyilvánítják, így viszont újabb szavazást kellett rendezni az első körben két legtöbb voksot elért jelölt részvételével.
Még annyit: a két liberális párti képviselőjelölt, akik (amint kiderült) Kovács Kleh Vasile helyett ennek dossziéját a választási irodában iktatta, utólag városszerte azzal dicsekedett, hogy a második választási fordulót, és ezzel együtt saját jelöltjük számára a második lehetőséget csakis az ő zseniális vokseltérítő akciójuk eredményezte. Hiszen ha Kovács Kleh Vasile neve nem szerepel a szavazólapon, Kovács Jenő már elsőre megkapta volna a polgármesterséghez szükséges 4700 szavazatot…
Boros Ernő