A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 41,3 millió forint bírságot szabott ki a Sberbankra a hitelezési kockázatok kezelésére vonatkozó, a vállalatirányítási, az értékvesztés- és tőkekövetelmény-számítási, az informatikai, a betétbiztosítást érintő, illetve az adatszolgáltatási hiányosságok miatt. A hibák ugyanakkor nem érintik a bank megbízható működését.
A jegybank csütörtöki tájékoztatása szerint átfogó vizsgálatot folytattak a Sberbank Magyarország Zrt.-nél. A vizsgálat a hitelezési kockázat területén megállapította, hogy a bank nem a jogszabályoknak megfelelően végezte egyebek mellett az ügyfélminősítést és a fedezetek nyilvántartását. A vállalatirányítás terén jelentős kockázatú hibaként értékelte az MNB a kiszervezéssel, a belső hitelezéssel, a jogszabályi megfelelőségi tevékenységgel, a visszaélések kiszűrésére hivatott tevékenységgel, illetve a központi hitelinformációs rendszerbe történő adatszolgáltatással kapcsolatos jogszabálysértéseket, hiányosságokat. További hiányosságokat tárt fel a jegybank az értékvesztés és tőkeszámítás, valamint az informatikai működés kapcsán.
Emellett a bank nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően állította össze konszolidált biztosított betéti adatállományát sem, a betétnyilvántartó rendszere nem volt összhangban az adatállománnyal, továbbá hiányosságok merültek fel a betétesek tájékoztatásánál is. A feltárt jogszabálysértések miatt szabta ki az MNB a 41,3 millió forint felügyeleti bírságot, valamint kötelezte a Sberbankot a problémák megszüntetésére.
A bírság összegének meghatározásakor súlyosbító körülménynek számított számos hiányosság jelentős kockázata. A jegybank ugyanakkor enyhítő körülményként vette figyelembe, hogy a hitelintézet a vizsgálat során együttműködő magatartást tanúsított, több mulasztást dokumentáltan kijavított, és a további problémák egy részénél is jelezte, hogy milyen konkrét intézkedésekkel orvosolja azokat.
A Sberbank csoport Oroszország legnagyobb bankja, több mint 100 millió lakossági és 1 millió vállalati ügyféllel rendelkezik, ügyfeleit 18 ezer bankfiókban szolgálja ki. A Sberbank fő tulajdonosa az Orosz Központi Bank, a részvények 50%-ával + 1 szavazattal rendelkezik. A Sberbank Europe AG Ausztriában, Bosznia-Hercegovinában, Csehországban, Horvátországban, Magyarországon, Ukrajnában, Szerbiában, Szlovákiában és Szlovéniában van jelen. A Volksbank osztrák anyavállalatát 2012-ben vásárolta fel az orosz Sberbank. A Magyarországi Volksbank Zrt. fiókhálózata 2013 november elsején vette fel a Sberbank nevet, és azóta működik Sberbank Magyarország Zrt. néven. 43 hazai bankfiókja közül 16 Budapesten, 27 vidéken üzemel.
Vasárnap éjfélkor letelt a harmincnapos határideje a magyarországi Gazdasági Versenyhivatal által feltárt műtrágyakartell bírságbefizetésének. A versenyhivatal rekordösszegű, 14 milliárd forintos bírságot szabott ki kartellezés miatt, ebből 11 milliárd Bige László baloldali milliárdos cégcsoportját sújtotta.
A hivatal négy éven át tartó vizsgálata megállapította, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértőn törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására. A kartellező cégek jelentős kárt okozhattak a gazdáknak azzal, hogy meghatározták az árakat, kizárták a piaci versenyt és az importlehetőséget. A GVH a Világgazdaság érdeklődésére közölte, hogy Hőgyészi Agrokémiai Kft. átutalta az aktuális bírságrészletét, ahogy a Cargill Magyarország Kereskedelmi Kft. is befizette a rá kiszabott teljes bírságösszeget. A Nitrogénművek-csoport viszont keresetet nyújtott be a GVH döntésével szemben, és azonnali jogvédelem iránti kérelemmel fordult a bírósághoz. Ennek keretében kérte a keresetlevél benyújtásának teljes halasztó hatályát is. A bírságösszeg végrehajtása ilyen esetekben nem foganatosítható a kérelem bírósági elbírálásáig – mutatott rá a GVH.
Mindez azt jelenti, hogy a Bige-csoport további pluszidőt, minimum 15 napot nyert, hogy befizesse a büntetést, illetve a bíróságnak ennyi idő áll rendelkezésére, hogy megvizsgálja: a GVH-bírság közvetlenül fenyegeti-e hátránnyal a Nitrogénműveket. Amennyiben a bíróság helyt ad a kérelemnek, a halasztó hatály akár több évre, a jogerős bírósági döntésig is érvényben maradhat.