Az USA és csatlósai harcolnak Oroszország ellen Kelet-Ukrajnában

Az ukrajnai konfliktus elfogadhatatlan eszkalációjának nevezte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vasárnap a nyugati országoknak azt a tervét, hogy F-16-os vadászgépeket szállítanak Ukrajnának.

Talán vannak még értelmes emberek Nyugaton, akik ezt megértik, ám mindent Washington, London és az ő Európai Unión belüli szatellitjeik, elsősorban a balti államok, Lengyelország diktálnak, akik közvetlenül a terepen hajtják végre az USA által kitűzött feladatot: Oroszország meggyengítését, azt, hogy stratégiai vereséget okozzanak neki – mondta az orosz külügyminiszter a moszkvai televízióban.

Lavrov felhívta a figyelmet arra, hogy nyugati politológuskörökben már Oroszország dekolonizációjáról beszélnek. „Országunk feldarabolását értik ez alatt. A tűzzel játszanak. Efelől nem lehet kétség” – tette hozzá. A tárcavezető kifejezte reményét, hogy a józan emberek kezdenek majd eltávolodni a Nyugat által létrehozott kijevi neonáci rezsim támogatásától. A terepen kialakult valóság megértéséhez az első lépésnek nevezte, hogy Mark Milley, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke – első hivatalos személyként – kijelentette: Ukrajna nem számíthat arra, hogy belátható időn belül visszakapja az 1991-es határokon belüli összes területét.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is azt hangoztatta, hogy a nyugati országok tágabb értelemben háborút folytatnak Oroszország ellen. „Minden fronton háború folyik ellenünk: legyen szó a gazdaságról, az államközi kapcsolatokról, a tulajdonviszonyokról” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a nyugati államok szerinte semmitől sem riadnak vissza. Úgy vélekedett, hogy Oroszország ennek ellenére nem engedhet az indulatainak, összeszedettnek és erősnek kell maradnia, a saját érdekei szerint kell cselekednie és álláspontját világossá kell tennie a Nyugat számára. Leszögezte, hogy az ukrajnai különleges hadművelet céljai továbbra sem változtak.

Peszkov reagált Lindsey Graham amerikai republikánus szenátor Kijevben, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében pénteken elhangzott kijelentésére, amely szerint az oroszok halála a legjobb befektetés az Egyesült Államok számára. Az orosz elnöki szóvivő szerint nehezebb elképzelni nagyobb szégyent egy ország számára annál, mint azt, hogy ilyen szenátorai legyenek. (Oroszország azóta elfogatóparancsot adott ki a semmirekellő amerikai politikus ellen tömeggyilkosságra való felbujtásért.) Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő kijelentette, hogy az amerikaiak egyik beruházása „a második világháborúhoz és a holokauszthoz vezetett el”. Emlékeztetett rá, hogy amerikai cégek sora működött a náci Németországban. Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke a maga során arra emlékeztette Grahamet, hogy „szeretett Amerikájában nemcsak egyszerű embereket gyilkolnak rendszeresen, de piszkos pénzt költenek szenátorok meggyilkolására is”. Felidézte egyebek között a Robert Kennedy szenátor ellen 1968-ban és Huey Long szenátor ellen 1935-ben elkövetett merényletet, valamint Clementa Carlos Pinckney lelkész 2015-ben és John Milton Elliot 1879-ben történt lelövését.

Amerikai „héják” Kijevben

Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve az ukrán fegyveres erőknek az elmúlt nap során elszenvedett emberveszteségét több mint 540 főben nevezte meg. Mint mondta, elérte a 340-et azoknak a katonáknak a száma, akik a Donyeck körzetében vívott harcokban estek el. A megsemmisített ukrán katonai célpontok között nevezte meg a külföldi zsoldosok egy ideiglenes szállását a Harkov megyei Bohoduhovban, valamint két vezetési- és megfigyelőpontot, továbbá négy lőszerraktárt. Az energodari hatóságok közölték, hogy vasárnap a zaporizzsjai atomerőműtől mintegy ötszáz méterre kényszerítettek leszállásra egy termobárikus gránátot szállító ukrán csapásmérő drónt. Az oroszországi Belgorod megye kormányzója vasárnapi azt közölte, hogy a határmenti régióba a hét elején Ukrajna felől végrehajtott fegyveres betörésben külföldiek, mások mellett lengyelek és amerikaiak is részt vettek.

Oroszország amúgy az éjszaka folyamán egy katonai célpontra is csapást mért a nyugat-ukrajnai Hmelnyickij régióban – közölték helyi tisztviselők hétfőn. A CNN megjegyzi, hogy ritkán fordul elő, hogy Ukrajna nyilvánosságra hozza a katonai létesítményei elleni támadásokat. „Jelenleg az üzemanyag- és kenőanyagraktárakban, valamint a lőszerek tárolására szolgáló raktárakban keletkezett tüzeket oltják” – közölte hétfő reggel a területi katonai adminisztráció. „Öt légi járművet helyeztek üzemen kívül. A futópálya javítása zajlik” – áll a bejegyzésben, hozzátetézve, hogy az áldozatokra vonatkozó adatok tisztázása is folyamatban van. A csapás pontos helyszínét azonban nem közölték.

Közben a kínai kormány különleges képviselője, Li Hui európai körútján igyekezett meggyőzni az EU vezetőit, hogy tűzszünetre szólítsanak fel Ukrajnában, és ismerjék el a Krímet és az oroszok lakta kelet-ukrajnai területeket Oroszországhoz tartozónak. A The Wall Street Journal szerint Li Hui egyértelmű üzenetet közvetített az európai kontinens fővárosaiban folytatott tárgyalásain. A lapnak nyilatkozó nyugati tisztviselők szerint a kínai diplomata az mondta: az Egyesült Államok európai szövetségeseinek meg kell erősíteniük autonómiájukat, és azonnali tűzszünetet kell szorgalmazniuk, valamint hozzá kell járulniuk ahhoz, hogy Oroszország birtokában maradjanak a posztszovjet Ukrajna azon részei, amelyeket jelenleg megszállva tart. Sürgette az európai kormányokat, hogy Kínára úgy tekintsenek, mint Washington gazdasági alternatívájára, és azt mondta, hogy gyorsan kell lépniük az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus befejezése érdekében, mielőtt az továbbterjedne.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Erdoğan nyert, s szerinte vele együtt a demokrácia

Következő hír

Megint kiviselte magát a román külügyminisztérium

Related Posts
Total
0
Megosztás