Novák Katalin köztársasági elnök a hét közepén Romániában járt, hogy részt vegyen Kölcsey Ferenc szobrának avatásán a trianoni határtól 8 km-re fekvő Nagykárolyban. A román médiában olyan cikkek is megjelentek, melyek szerint az államfő provokálta a Calea Neamului (Nemzet Útja) nacionalista szervezet tagjait a helyszínen, akik magyarellenes skandálással „köszöntötték” a magyarországi vendégeket.
A Digi24 román hírtelevíziós csatorna a „provokáció” alatt azt értette, hogy Novák Katalin elindult a hőbörgő emberek irányába, erről a tettről videót is közöltek. (A névlegesen Teszári Zoltán nagyváradi illetőségű vállalkozó tulajdonában lévő Digi-médiabirodalom kivonult két éve a magyarországi piacról, azóta a magyarellenes információs hadviselés egyik romániai részvevője.) A magyar államfő csupán köszönteni indult a szoboravatáson megjelenteket, nemzetiségükre való tekintet nélkül, ám a román ultranacionalisták őrjöngése láttán és a fejéhez vágott trágárságok hallatán testőrei tanácsára inkább elkerülte őket.
A románok rendzavaró diverziója előre megtervezett akció volt. Már a köztársasági elnök érkezése előtt egy hatalmas román zászlót feszítettek ki, és magyarellenes skandálással várták a szoboravatás kezdetét. A rendezvény biztosítását rengeteg rendőr és csendőr végezte, de a hatóságok lehetőséget és teret adtak a máshonnan érkezett nacionalista provokátorok szervezett fellépésének. A magyar államfő beszéde alatt is folyamatos volt a magyarellenes skandálás és kolompolás. A tiltakozók között egy zászló is megjelent, amelyre azt írták: „Egyvalami örök: Erdély román föld!”
A történelemtudomány erről csupán annyit tud, hogy a ma románnak nevezett (korábbi közkeletű nevén vlach, azaz oláh) népelem a tatárjárás után jelent meg Dél-Erdélyben, előbb a ritkán lakott hegyvidéken, majd az évszázadok során több hullámban telepedett le a régióban, egyre északabbra és nyugatabbra húzódva, aminek következtében a történelmi Erdély, majd a Partium és Bánság etnikai arányai – főleg a török hódoltság alatt és után, illetve a trianoni határmódosítás nyomán – fokozatosan átalakultak. A dél-balkáni eredetű nép amúgy alig kétszáz éve nevezi magát románnak.