A Székelyhon.ro úgy tudja, hogy az Erdély és Moldva határán, a Keleti-Kárpátokban lévő Békás-szoros hovatartozásának kérdése újabb per tárgya lesz.
Noha korábban jogerős bírósági ítélet született arról, hogy a történelmi Magyarországon található Békás-szoros közigazgatásilag nem az erdélyi Hargita, hanem a moldvai Neamț megyéhez, Almásmezőhöz (románul: Bicazu Ardelean) tartozik, és a rendkívüli jogorvoslati kérelmet is elutasították, újabb pert indított a Hargita Megyei Tanács a határkiigazítás érdekében. A cél érvényteleníteni az 1998-ban aláírt jegyzőkönyvet, amely a korábbi döntés alapját képezte.
Az újabb per kezdeményezéséről már idén februárban döntés született, a keresetet októberben iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken. A keresetlevél kitér arra, hogy 1998 októberében jegyzőkönyvet írtak alá Gyergyószentmiklós, és egyben Hargita megye és a Neamț megyei Almásmező község közigazgatási területeinek határairól, miután a Hargita megyei prefektus rendelete nyomán megalakult az erre hivatott bizottság.
A dokumentum megjegyzi, a jegyzőkönyvben megállapított határ nem azonos az 1968. évi 2-es számú törvény, illetve az ugyanabban az évben kiadott két másik minisztertanácsi rendeletben megállapított határral, holott az említett törvény a mai napig az utolsó, amely közigazgatási határokról rendelkezett az ország területén. A keresetlevél szerint a törvény és az említett jegyzőkönyv által megállapított határok közötti különbség és a nézeteltérés eredete egy 1987-es levélváltás a Hargita és Neamț megyei kataszteri hivatalok között, amelyben jelzik, hogy a határt két mérnök megváltoztatta, mindenféle jogi alap nélkül, a kommunista időszakra jellemző visszaéléssel. Ez a levél tartalmazza annak a 700 hektáros területnek is a rajzát, amellyel megkárosították Gyergyószentmiklóst, és amely Almásmezőhöz került. Ennek alapján készült el az a jegyzőkönyvben megjelent helyrajz is, amelyet a megbízott cég készített, minden törvényes alapot nélkülözve, a kataszteri nyilvántartás alapján. Mivel a két település közötti határ egyúttal megyehatár is, a határmegállapító bizottságban a két megyei tanács képviselőinek is helyet kellett volna adni a törvény szerint – mutat rá a dokumentum, amelynek megállapítása szerint ennek hiányában az így elkészült jegyzőkönyv érvénytelenítésére alapos indok van.
Hargita megye nem képviselhette érdekeit, megfosztották tulajdona megvédésének jogától, holott ezt a törvény biztosítja, ugyanakkor a jegyzőkönyv aláírásával módosult az 1968. évi 2-es számú törvény is, amely az ország közigazgatási felosztásáról rendelkezik – olvasható a keresetlevélben. Azt is megjegyzik, hogy a jegyzőkönyvet Gyergyószentmiklós részéről az alpolgármester írta alá, holott a törvény szerint ez a polgármester hatásköre. Mindezen okokból kérik a bíróságtól a határmegállapításról 1998-ban készült jegyzőkönyv semmisnek nyilvánítását.
2019-ben, tíz évnyi pereskedés után első fokon Hargita megye és Gyergyószentmiklós önkormányzata javára ítélt a Prahova Megyei Törvényszék abban a perben, amely Gyergyószentmikós és a Neamț megyei Almásmező község, egyúttal Hargita és Neamț megye közigazgatási területének határát hivatott megállapítani. Az alapfokú ítélet szerint a közigazgatási határ Gyergyószentmiklós és Almásmező között a 32-es kilométernél húzódik, ahogy az 2000. évi 540-es számú kormányhatározat is rögzíti. Ezzel érvénytelenné vált az 1998-ban kiállított, megyehatárt megállapító jegyzőkönyv. A Neamț megyeiek – Almásmező, a megyei önkormányzat, a prefektusi hivatal és a Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal – fellebbeztek, a folyamodványt a Ploiești Ítélőtábla tárgyalta, amely elfogadva a moldvaiak indokait, érvénytelenítette az elsőfokú döntést, és elutasították a határmegállapítás érdekében történt per kezdeményezését. 2021 januárjában a Ploiesti Ítélőtábla elutasította a Hargita Megye Tanácsa által benyújtott perújítási kérelmet is, amelyben a jogerős ítélet érvénytelenítését kérték, mert az intézmény számára nem tették lehetővé a perbe történő beavatkozást.