Jó üzlet álrománnak lenni?

Gurzó K. Enikő, az egykori nagyváradi független napilap, a Reggeli Újság egykori munkatársa a Budapesten megjelenő Magyar Nemzetben közölt a fenti címmel összegzést annak kapcsán, hogy a bukaresti sajtóban egy Gabriel Moisa nevű váradi román történész – akit a Nemzeti Liberális Párt vezette Bihar Megyei Tanács egy éve nevezett ki az általa fenntartott Körösvidéki Múzeum igazgatójának – cikksorozatban foglalkozott a magyarországi románok történetével, elnyomásával, sanyarú sorsával, szenvedéseivel stb. Nevezett amúgy immár sok éve közli nacionalista vétetésű, sajátos történelemszemléletű, olykor kimondottan magyarellenes „ismeretterjesztő” írásait a nagyváradi román sajtóban. Alább az MN-ben megjelent anyag olvasható.

Meghamisította a 2011-es népszámlálás eredményeit Budapest, hiszen a referendum szerint 35 641 román él az országban, vagyis 241,1 százalékkal több, mint tíz évvel korábban, ami valótlan – állítja Gabriel Moisa a bukaresti Adevărul című lapban a napokban megjelent elemzéseiben, közvetlenül a 2022-es magyarországi népszámlálás kezdete előtt. A történész azt bizonygatja, hogy a magyar kisebbségpolitika az etnobiznisz melegágya. Utánajártunk annak, mi lehet igaz ebből.

Miközben az Adevărul című román központi lap cikket közölt a napokban arról, hogy „Románia lassan, de biztosan elfogy”, hiszen tavaly minden korábbinál kevesebb, mindössze száznyolcvanezer gyermek született a tizenkilencmillió lakosú országban, Gabriel Moisa, a nagyváradi egyetem tanára, a Körösvidéki Múzeum igazgatója ugyanabban az újságban cikksorozatot közölt arról, miként és miért „ferdítette el” Budapest a magyarországi románok létszámát a statisztikában. Mindezt nyilvánvalóan a most október 1-jén kezdődő magyarországi népszámlálás váltotta ki.

Az olvasó azonnal azt hinné, Gabriel Moisa arról értekezik, hogy a magyar kormány a valóságosnál kevesebbnek hazudja a Magyarországon élő románok lélekszámát, mert így kevesebb jogot kell nekik biztosítani, holott éppen ennek ellenkezőjéről van szó: a történészprofesszor szerint Budapest meghatványozta a területén élő kisebbség létszámát a hivatalos kimutatásokban, fiktív személyeket állítva be románnak.

A Kolozsváron diplomázott, Nagyváradon élő román értelmiségi szerint valójában eltűnés fenyegeti a magyarországi román kisebbséget. A bukaresti újság szerkesztősége a maga részéről annyit tesz hozzá az állításhoz, hogy a szerző a budapesti kormány megdöbbentő manipulációjának rejtélyes hátterét leplezi le elemzésében. Nem árt tudni: a nagy lélegzetvételű elemzést az Információs Hadviselés és Stratégiai Kommunikáció Laboratóriuma, vagyis a román titkosszolgálat és a Román Akadémia közös műhelye rendelte meg és tette közzé a lapban, valamint a szervezet honlapján…

A leleplezés bevezetőjében azt olvashatjuk, hogy a trianoni szerződés aláírása után a magyarországi román lakosság száma rohamosan csökkenni kezdett, 2001-ben már csak 7995 románt tartottak nyilván Csonka-Magyarország területén az 1920-ban regisztrált 23 ezer lélekből. A közösség számára a legnagyobb érvágást az jelentette, hogy a román papok és tanítók közül sokan áttelepültek az újonnan alakult Romániába.

A 2011-es népszámlálás azonban demográfiai bummot hozott a román etnikumnak, erre pedig román részről senki nem számított. Ezt a Gyulán megjelenő országos román hetilap, a Foaia românească egyik régebbi, még a 2011. évi referendumot megelőző ankétja is alátámasztja: a főszerkesztő által megszólított magyarországi románok mindegyike arról beszélt, hogy közösségük érezhetően megcsappant.

Berényi Mária román történész becslése szerint az 1991-es és a 2001-es népszámlálás között a román kisebbség mintegy negyede lemorzsolódott, amit lelki traumaként élt meg a románság. A Budapesten élő szakember annak a félelmének is hangot adott, hogy a csökkenés ugyanilyen ütemben folytatódott. A kétegyházi önkormányzati képviselő, Gheorghe Ardelean felidézte: néhány évtizede a Békés megyei Kétegyháza lakosságának a hetven százaléka román volt, ma már a fele sem az. Többen is szóvá tették: a látványos gyérülés legfőbb oka, hogy kevés román gyerek születik.

A beolvadás mellett az önfeladás is fontos tényező: hogy lesznek olyanok, akik félnek magukat románnak vallani a népszámlálásokon, mások meg azért vallják magukat inkább magyarnak, mert szégyellik a származásukat. A Foaia românească arról is írt, hogy a románok egy része másodrangú állampolgárnak érzi magát, és hogy Magyarországon legfeljebb húszan élnek meg abból, hogy románok, és tudnak románul. Ez a román ifjúság számára sem nyújt fényes perspektívát.

Megkerestük az országos lap főszerkesztőjét, Eva Iova Simont, aki megerősítette az ankétban leírtakat. Fenntartja: nemhogy négyszeresére nőtt volna az elmúlt tíz év alatt a magyarországi román közösség, hanem inkább vészjóslón apadt. Arra a felvetésemre, hogy a kilencvenes évektől kezdődően számos román nemzetiségű román állampolgár is Magyarországra költözött, ahol magyar állampolgárságért folyamodott, pontosítja: az őshonos románok lettek kevesebben.

Az újságíró már évekkel korábban cikkezett a magyarországi etnobizniszről, azzal a féltő szándékkal, hogy nem a megfelelő személyek kezébe kerül a kisebbség képviselete. Hanem olyanokéba, akik erre a lehetőségre csak mint bevételi forrásra tekintenek, mert például nem román nemzetiségűek, vagy ha mégis, akkor nem őshonosak, így nem látják át a helyzetet, nem ismerik a helyi kisebbség valós problémáit. (Amikor 1993-ban Magyarország megalkotta a nemzetiségi törvényt, arra a tizenhárom őshonos nemzetiségre alapozta a jogszabályt, amelyek már legalább száz éve a területén élnek.)

A főszerkesztő szerint nem ritka, hogy az ország különböző régióiban kisebbségi önkormányzatokat alapító személyek – akik nem románok, és gyakran egyazon család tagjai – támogatást vesznek fel, amelyekből a közösség építése helyett nyaranta „tanulmányútra” mennek, például a Fekete-tengerre. Eva Iova Simon bár név szerint fel tudja sorolni, kik ezek, nem teszi meg a nyilvánosság előtt, hiszen egyszer már beperelték, amiért felszólalt a visszaélések ellen.

A román újságíró, aki temesvári doktoranduszként tanársegéd is a Szegedi Tudományegyetemen, leszögezi: nem arról van szó, hogy bajuk lenne a magyarokkal vagy bármely más nemzetiséggel, főként nem azokkal, akik érdeklődnek a román kultúra iránt. A Foaia românească előfizetői között is vannak Erdélyből áttelepült magyarok, akik a rendezvényeikre is eljárnak, érdekli őket, mi történik azzal a maroknyi románnal, aki Magyarországon él.

– Ha átköltöznék Romániába, biztosan követném a magyarországi eseményeket, és továbbra is olvasnám Márai Sándort. A kettős kötődés örökre megmarad. De sosem fogok Săvîrșinban [az Arad megyei Soborsinban – G. K. E.] RMDSZ-fiókot alapítani – mondja Eva Iova Simon.

Ami a pénzügyi spekulációt illeti, tény, hogy egy háromfős önkormányzat egy évre csaknem egymillió forintot kap működésre, ezenkívül még pályázhat is.

Évekkel korábban Békéscsaba mint megyei jogú város ötmillió forinttal pótolta ki a helyi kisebbségi önkormányzat büdzséjét. Évi hét-nyolcmillió forint pedig akkoriban szép összegnek számított, gazdálkodni lehetett belőle. A helyzet mégsem ennyire egyszerű, hiszen a kisebbségi önkormányzatok azzal arányosan kapják a kampánytámogatásokat, hányan regisztrálnak a nemzetiségi listákra, ezért mindegyik etnikumnak az a legjobb, ha minél többeket meggyőz arról, iratkozzanak fel a jegyzékére – nyilatkozta Dobos Balázs, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének munkatársa.

A nemzetiségi regisztrálások száma azért is fontos, mert ezzel arányosan állapítják meg a képviseleti helyek számát az önkormányzatokban. Vannak olyan települések is Magyarorszțgon, ahol jelölt hiányában megszűnt a román kisebbségi önkormányzat, így Bugyiban, Győrben és Pécelen. Vekerd például olyan Hajdú-Bihar megyei falu, amelyet az 1970-es évekig románok laktak. A mai napig egy temploma van, ortodox. A zsáktelepülés mára kiüresedett, hiszen akik elmentek innen tanulni, nem tértek vissza, az idősebbek, akik még románnak tartották magukat, elhunytak. A legutóbbi, 2011-es népszámláláson annyian sem vallották magukat románnak, hogy kiírható legyen a nemzetiségi választás, nyilatkozta lapunknak korábban a település polgármestere, Juhász István, aki maga is román, de nem vekerdi születésű.

A zömében román hívek alkotta magyarországi vidéki egyházak nyilvántartásai alapján hozzávetőleg ötezerre tehető azon románok száma, akik olyan településen élnek, ahol működnek román intézmények. Ahol nincsenek intézmények, ott közösség sincs. Magyarcsanádtól a Hajdú-Bihar megyei Bedőig hozzávetőleg húsz ortodox egyházközösség működik, Bedő már görögkatolikus, Pocsaj és Létavértes úgyszintén. Utóbbi két helységből elfogytak a románul beszélők, jóllehet Pocsajon alakult román önkormányzat olyan személyekből, akiknek a nagyszüleik, dédszüleik román anyanyelvűek voltak. Battonyán régóta van óvoda, iskola, templom, a közoktatási intézményeket fel is újították. A Romániából újonnan idetelepült román szülőknek ez kedvező, hiszen van kire bízniuk a gyerekeiket, amíg ők Aradon dolgoznak, véli a határ menti város elöljárója, Boros Csaba.

– Ahol nincs iskola, óvoda, nincs egyház, nincs civil egyesület, oda minek is kellene nemzetiségi önkormányzat? – teszi fel a kérdést Eva Iova Simon, és kiegészíti mondandóját: a magyarországi nemzetiségi törvény nem rossz, mert jogosítványokat ad a becsületes nemzetiségieknek az érdekérvényesítéshez. Ha van például hat gyerek, aki románul szeretne tanulni Makón vagy Budapest XVII. kerületében, a szüleiknek joguk van kérni a körzeti vagy a helyi óvodában, hogy indítsanak nekik román csoportot. De ők maguk is létrehozhatnak klubot, gondozhatnak temetőt, segédkezhetnek az egyházakban. Ellenben sokan nem ezt teszik, hanem kirándulni járnak, esznek, isznak a közpénzből. Amíg tömve a has, addig az emberek szavaznak, hangsúlyozza az újságíró.

 

Kirándulni közpénzből

A kétezres évek elején az észak-magyarországi Borsod-Abaúj-Zemplén megyében négy román önkormányzat is alakult. Kiderült, hogy azért, mert összevesztek a pozíciókért a helyiek, majd egy részüknek eszébe jutott, hogy vannak erdélyi felmenőik, és csináltak maguknak alternatív román önkormányzatot, kibabrálva haragosaikkal. További torzsalkodások során merült föl vádként a román közösségekben, hogy bár például Békés megyében nincs is olyan kisebbségi önkormányzat, amelyik kizárólag magyarokból állna, bizonyos fővárosi kerületekben viszont működnek ilyen testületek is.

A magyarországi románok egy része éppen a szabad identitásválasztásnak tulajdonítja, hogy a népszámlálással kapcsolatos előzetes félelmeik 2011-ben nem igazolódtak, hiszen a referendumon nem nyolcezren vallották magukat románnak, mint ahányan valójában lehetnek, hanem 35 641 fő. Vagyis 241,1 százalékkal többen, mint az előző népszámláláson.

Az eredmények közzététele után a magukat őshonosnak tartó románok nem hittek a szemüknek, de miután lecsillapodott az örömük, úgy gondolták, rájöttek, miért vannak papíron ennyien, milyen csalafintaság áll a számok mögött. Szerintük a 241,1 százalékos növekedés úgy jött ki, hogy mindenkit belekalkuláltak, aki a kérdőív utolsó oldalának három kérdése közül (Milyen nemzetiségű? Tartozik-e más nemzetiséghez is? Mi az anyanyelve?) valamelyikre azt válaszolta, hogy román. Tehát ha egy áttelepült romániai magyar azt írta be a második rubrikába, hogy román – az állampolgárságára gondolva –, automatikusan be lett sorolva a román etnikumúak közé is.

Eva Iova Simon úgy látja, a kérdésekkel megtévesztették a kevésbé tájékozott lakosságot, aminek következtében előfordult, hogy az említett három kérdésre háromféle választ adott ugyanaz a személy, vagyis hármas identitásról számolt be, ami persze létezhet. Nehezményezi azt is, hogy a nemzeti hovatartozásra vonatkozó kérdések megválaszolása opcionális volt. Ha a népszámlálóbiztos nem volt elég türelmes, a kérdőívet kitöltő személy pedig nem jelezte, hogy a nemzetiségre vonatkozó kérdésekre is válaszolni szeretne, azok szerinte kitöltetlenül maradtak. A fentebb felsorolt okokra vezethető vissza, hogy Méhkerék és Kétegyháza lakosságának többsége kettős identitásról nyilatkozott. Méhkerék 2093 lakosából 1637-en románnak vallották magukat, 1799-en magyarnak. Ha a két számot összeadjuk, 3436 jön ki, jóllehet a településen ennél jóval kevesebben élnek, alig többen kétezer főnél. Tehát ebben a községben is másfél ezer főnyi plusz román keletkezett a központi adatbázisban.

A bukaresti Adevărul cikksorozata azt is valószerűtlennek tartja, hogy a harmincötezernél több magyarországi románból 10 133 római katolikus, 8801 református, 271 evangélikus, 573 unitárius volna. Róluk inkább azt feltételezi, hogy kettős vagy hármas identitású magyarok, szlovákok, más nemzetiségűek. A már említett, jellemzően román nemzetiségű hívek által fenntartott görögkeleti, baptista és pünkösdista egyházaktól kikért taglétszám is cáfolja, hogy nagyszámú római katolikus, református, evangélikus és unitárius román élne a vidéki Magyarországon.

„Nem arról van szó, hogy az adatokat meghamisították, hanem az a baj, hogy értelmezhetetlenek. Ezt az illetékes hatóságnak is jeleztük” – mutat rá az országos román hetilap főszerkesztője.

Ezerfőnyi többlet

A Nemzeti Választási Iroda osztályvezetője, Czwick Dávid lapunknak azt nyilatkozta, a nemzetiségi névjegyzékükben 6565 román ember szerepel, az országgyűlési választásra kiterjedően 963 választópolgár. Ezek az adatok azonban nem a Magyarországon élő román nemzetiségű személyek valós létszámát tükrözik, hanem csak azt rögzítik, hányan regisztráltak a névjegyzékbe, és hányan tartották fontosnak, hogy részt vegyenek a választáson. A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint a 2011-es népszámlálás során 26 345 fő volt, aki a nemzetiségi kérdésre a román választ adta. A román állampolgárok száma viszont ennél jóval több, 78 911 fő volt, de az állampolgárságra adott válaszokat a nemzetiséghez tartozás kiszámításánál nem vették figyelembe.

Moisa

Az Adevărul szerzője, Gabriel Moisa mégis valahogy másként értelmezte az adatokat, hiszen azt közvetítette a romániai olvasóknak, hogy a magyarországi statisztikák annak igazolására születtek, hogy a kisebbségi önkormányzatokba és a kisebbségi kulturális autonómiákba fektetett milliárdok megtérültek, és hogy az ország toleráns a nemzeti kisebbségekkel szemben. A romákkal szemben is, hiszen Kétegyházán tíz év alatt megkétszereződött a számuk a statisztikákban. Mindeközben a szélsőjobboldali Magyar Gárda fel-le masírozott az országban, és fajgyűlölők Molotov-koktélokat dobtak a cigányok házaira, a románoknak pedig nem engedte meg a magyar hatóság, hogy felállítsák Andrei Șaguna szobrát a gyulai román templom mellett, az ortodox egyház saját területén, olvasható a lapban.

A kijelentést, miszerint a nemzetiségi kérdés üzletté vált, Petrusán György, a szegedi egyetem nyugalmazott tanára is megerősítette a romániai cikksorozatban. Bár ő maga bekerült a Csongrád megyei román kisebbségi önkormányzatba, nem vette át a mandátumát arra hivatkozva, hogy nem tudna együttműködni a testület többi tagjával, akik magyarok. És ez másutt is így van, állította, magyarok ülnek a román kisebbségi önkormányzatokban.

Az őshonos románok jogaiért küzdő magyarországi románok szerint az álrománokra mi sem relevánsabb bizonyíték annál, hogy 2018-ban a román kisebbségi megfigyelőre – aki a parlamentben csak kisebbségi ügyekben szólalhat fel, és nincs szavazati joga – 428 személy adta le a voksát az állítólagos 35 651 románból. 2022-ben 526 fő. Úgy vélik, ez tükrözi leginkább, hányan vannak. A németek jobban megszervezték magukat, hiszen Ritter Imrét teljes jogú képviselőként sikerült bejuttatniuk a parlamentbe.

Megkerestük a Magyarországi Románok Országos Önkormányzata elnökét, Kozma Györgyöt, fejtse ki véleményét a magyar kormány kisebbségpolitikáját ért vádakról és arról az állításról, miszerint magyar családok alkotnak román önkormányzatokat. Balesetére és elfoglaltságára hivatkozva a tisztségviselő annyit jegyzett meg, hogy az Adevărul cikksorozata etnobiznisszel foglalkozó második részének számos állítása nem tűnik helyénvalónak.

Magyar cenzúra?

A Szegedi Románok Kulturális Egyesülete elnökének, Ștefan Crâstának afelől nincsenek kétségei, hogy az őshonos román közösség megállíthatatlanul asszimilálódik, de azzal is számolni kell, hogy folyamatosan érkeznek Romániá­ból román ajkúak Magyarországra dolgozni, letelepedési szándékkal, magyar állampolgárságot kérve. Crâsta szerint ugyanakkor mind a legutóbbi, mind a közelgő népszámlálás kérdései tág teret engednek az értelmezésnek. Hogy valaki baráti körben románul beszél, az nem azt jelenti, hogy román nemzetiségű, véli a tisztségviselő. Ennyi erővel minden erdélyi magyart is románnak kellene tekinteni. Releváns lehet ellenben az, hány ortodox él Magyarországon.

A görögkeletiek száma 2011-ben 5218 fő volt. Nyilván ennél több a román, hiszen nem mindenki nyilatkozott a vallási hovatartozásáról, ráadásul szép számmal akadnak a magyarországi románok között baptisták, pünkösdisták és görögkatolikusok is. De hogy nincs tízezernél több római katolikus és nyolcezernél több református magyarországi román, amiként ez a statisztikai táblázatból kiderül, az is biztos, mondja Ștefan Crâsta.

A beiskolázási számok sem arra utalnak, hogy aggodalomra lenne okuk a magyarországi románoknak, bár ez attól is függ, mihez viszonyítjuk: a sok évvel ezelőtti létszámhoz vagy a néhány évvel ezelőttihez. Az eleki román általános iskolában 18 elsős, a battonyaiban 17, a méhkerékiben 15, a kétegyháziban tíz, a körösszakáliban nyolc gyerek kezdte meg a tanévet. A legtöbben, 29-en Gyulán iratkoztak román első osztályba. A Nicolae Bălcescu Líceumban 71 kilencedikes kezdte meg a tanulmányait két párhuzamos osztályban. Tavaly 49-en végeztek, idén 42-en.

Szerettünk volna szót adni mi is a cikksorozatban többször idézett Petrusán Györgynek is, ám a tanárember elzárkózott a válaszadástól. Pedig korábban azt is kifogásolta, hogy a román értelmiségiek megszólalási lehetőségei cenzúrázottak, hiszen a magyar lektorok jóváhagyása nélkül sem tanulmányt, sem könyvet nem jelentethetnek meg a magyarországi románok történetéről. Aki megkerüli a magyar hatóságokat és kiadókat, szerinte mellőzve lesz. A román szaktekintély „csak” azt tévesztette szem elől, hogy lektorálatlan tanulmányt magyar szerző sem publikálhat rangos folyóiratban.

Total
0
Megosztás
Előző hír

A kötcsei polgári piknikről

Következő hír

Figyelmeztető lövések értek egy török hajót az Égei-tengeren

Related Posts
Total
0
Megosztás