Közismert erdélyi magyar képzőművészeket bemutató sorozat részeként hirdetik Jovián György Munkácsy-díjas képzőművésznek, a Magyar Művészeti Akadémia tagjának Corpus inane (Lélektelen test) című kiállítását nyitják meg április 18-án a Liszt Intézet bukaresti központjában.
„A testet elhagyó lélek képe, az emberi lét kiüresedésének metaforája az európai kultúra egyik legegyetemesebb motívuma és egyértelműen a Földközi-tenger térségének mitológiáiban gyökerezik. Ami megszületett, annak el is kell pusztulnia, bármennyire is fájó ezzel szembenéznünk. A születő dolgok mindennél inkább romlandóak” – írta a kiállítás meghívójához csatolt, Jovián György sajátos „romlás-esztétikájának” világába bevezető soraiban Zuh Deodáth, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem docense, a kiállítás kurátora.
Az ember építette világ ember általi elpusztításáról, a világ kivéreztetéséről, a háborúskodás előszeléről született víziókat felvonultató, a művész több évtizedes munkásságát átölelő kiállítás anyaga a kurátor szerint nem öncélú, nem tagadása semminek, a karakterisztikus elemek rúttá növelésével sem kíván ironikus és szatirikus hatást kelteni, hanem azzal szembesíti nézőit, hogy elmúlás az élet része.
A Szilágysomlyón 1951-ben született, egyetemi tanulmányait a bukaresti Nicolae Grigorescu Képzőművészeti Főiskolán elvégzett, majd 1982-ig Nagyváradon lakó, dolgozó és kiállító – ahol 1977–81 közt a színház vendég díszlettervezője is volt – alkotó ezután Magyarországon folytatta, ahol színházi és múzeumi grafikusként érvényesült.
Jovián György bukaresti kiállítását a művész jelenlétében a nagyszalontai származású kurátor, az eszme- és művészettörténész Zuh Deodáth nyitja meg. Közreműködik Csendes László hegedűművész, a bukaresti Nemzeti Zenei Egyetem docense. A kiállítás május 10-ig tekinthető meg a Liszt Intézet bukaresti központjában, a Mavrodin-villában (str. Gina Patrichi, nr. 8, sector 1, Bucureşti).