A szociális szolgáltatások rendszerének mélyreható reformját, a sajtó szabad hozzáférését a szociális intézményekhez, valamint román és külföldi szakértőkből álló, hiteles vizsgálóbizottságok felállítását kérte ma közzétett nyílt levelében Marcel Ciolacu román miniszterelnöktől a Társadalmi Párbeszédért Csoport (GDS).
„A csegődi (Bihar m.) árvaházban és az ország számos más árvaházában történt gyermeköldöklés óta eltelt 33 év tapasztalatai azt mutatják, hogy a hangzatos nyilatkozatok ellenére a romániai szociális szolgáltatások még mindig elrettentők. Eljött az idő, Ciolacu úr, hogy felvállalja a rendszer gyökeres megváltoztatását” – olvasható a független értelmiségieket tömörítő, egykor nagy tekintélyű civil szervezet levelében.
A GDS szerint egy miniszter, egy hatóságvezető vagy egy vezérigazgató leváltása szükséges ugyan, de nem elegendő a rendszer problémáinak megoldására. Külföldi szakértőkre van szükség, az egész rendszer felépítését módosítani kell, a szakmai érvényesülés kritériumait teljesen meg kell változtatni. A kormánykoalíció nagyobbik pártja, a PSD erőforrásai ehhez nem elegendők. Feddhetetlen embereket kell segítségük hívni – véli a szervezet.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője ezzel szemben a koalíciós partner szemében látta meg a szálkát: a liberális párti Raluca Turcan kulturális miniszternek le kellene mondania, mert a munkaügyi tárca korábbi vezetőjeként egyike volt azon személyeknek, akik jóváhagyták azoknak az idősotthonoknak a működését, amelyekben súlyos visszaéléseket tárt fel a sajtó és az ügyészség.
A szóvivő szerint a PSD Gabriela Firea családügyi miniszter és Marius Budăi munkaügyi miniszter lemondatásával vállalta a politikai felelősséget a történtekért. Most a Nemzeti Liberális Párt is be kéne áldozzon egy-két minisztert. Sőt az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) soraiban is találhatók olyan politikusok, akik érintettek ebben a botrányban. Példaként említette Clotilde Armand kerületi polgármestert, Dominic Fritz temesvári polgármestert és az Ilfov megyei tanács elnökét, akiknek fennhatósága alatt működtek problémás szociális intézmények.
Az egymásra mutogatásra és politikai handabandázásra a Brüsszelben konferenciázó Klaus Iohannis államfő is reagált ma. Szerinte az idősotthonokban feltárt visszaélésekkel kapcsolatos politikai lemondások egyelőre elegendők voltak. Neki az a legfőbb gondja, hogy mielőbb pótolni kell a két lemondott minisztert. Szerdán már fel is akar esketni két új tárcavezetőt a bukaresti elnöki hivatalban…