Részben alkotmánysértőnek minősítette és visszaküldte a parlamentnek a román alkotmánybíróság a nem járulékalapú, úgynevezett speciális nyugdíjak reformjáról egy hónapja elfogadott törvénytervezetet. Ahogy az várható volt, mélyállam kiváltságosai tovább dőzsölhetnek.
Szerdán hozott döntésében a taláros testület a legfelsőbb bíróság óvásának helyt adva azokat az előírásokat minősítette alaptörvénybe ütközőknek, amelyek a bírák és ügyészek különnyugdíját korlátoznák, mivel szerinte ezek sértik az igazságszolgáltatás függetlenségének alkotmányos elvét.
A döntésről kiadott közlemény szerint a jogbiztonság alkotmányos követelménye is sérül, ha a már nyugállományba vonult bírák és ügyészek esetében utólag módosítják a hivatalosan szolgálati nyugdíjnak nevezett juttatások kiszámításának módját. A testület szerint a törvénytervezet hiányos, mert nem tartalmaz pontos rendelkezéseket a nyugdíjkorhatár (későbbi) fokozatos növelésével és a nyugdíjalap módosításával kapcsolatban.
Az alkotmánybíróság másfelől elismerte, hogy elvileg megadóztatható a luxusnyugdíjnak az a része, amely nem a járulékbefizetésen alapul (vagyis amit az állami költségvetésből fedeznek), de az adó nem lehet büntető jellegű, és egységesnek kell lennie valamennyi szolgálati nyugdíj esetében.
A parlament által a tavaszi ülésszak végén megszavazott törvénytervezet a bírák és ügyészek esetében 60, minden más foglalkozásnál – a fegyveres testületeket is beleértve – a Romániában általános 65 évre emeli a nyugdíjkorhatárt, a korkedvezményes nyugdíjazás kivezetése azonban csak öt év türelmi idő után, fokozatosan kezdődne meg. Tehát már eleve a ködös jövőbe helyezte az egész reformot, a törvény elfogadásával az Európai Unió elvárásait igyekezett kicselezni Románia. Egyebek mellett annak az alapelvnek a betartását kérik a „román jogállamtól”, hogy egyetlen nyugdíj sem lehet nagyobb, mint az adott munkakörben kapott fizetés.
Románia a nemzeti helyreállítási tervben (PNRR) vállalt kötelezettséget a katonák, rendőrök, hírszerzők, pilóták, törvényhozók, pénzügyőrök, bírák és ügyészek speciális nyugdíjának reformjára, ennek teljesítése nélkül pedig nem hívhatja le a számára elkülönített uniós pénzforrásokat. A bukaresti média arra számít, hogy a törvény „kijavítása” érdekében még a szeptemberben kezdődő őszi ülésszak előtt rendkívüli ülésszakra hívják össze a parlamentet, mert ha a kormány nem teljesíti a nyugdíjreformmal kapcsolatos vállalását, 3,1 milliárd eurót veszít a helyreállítási alapból. Ugyanakkor egyes jogászi vélemények szerint, a törvény nem toldozgatható-foldozgatható, úgy rossz, ahogy van, tehát elvetendő.
A Hotnews.ro szerint Románia jelenleg 5309 korkedvezménnyel nyugállományba vonult egykori bírónak és ügyésznek fizet szolgálati nyugdíjat, amelynek átlagértéke havi 21 583 lej (1,7 millió forint). De arról egyszerűen nincs adat – mivel ezeket nem adják ki –, hogy rajtuk kívül hány ezer-tízezer-százezer luxusnyugdíjat folyósítanak a különféle nyugdíjpénztárak és kiknek…