Pályázati felhívás: Adj képet kritikádnak, és mi utcára visszük!

A nagyváradi székhelyű Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszéke a Szent László Napok kulturális fesztivállal és a Non-common Design Stúdióval partnerségben idén is meghirdeti nemzetközi kritikai plakát- és GIF pályázatát. Az immár harmadik kiírás témája: Művészet és pénz.

Kontextus

Milyen viszonyban van a művészet a gazdasággal? Mi alapján tulajdonít értéket a műalkotásnak a műkereskedő, műgyűjtő, megrendelő, az alkotói közösség, vagy éppen a társadalom? Az utóbbi néhány évben számtalan művészetpiaci botrány kavart port: a da Vincinek tulajdonított Salvator Munditól Banksy önmegsemmisítő festményén át egészen Cattelan Komédiásáig. De hogyan alakul át az autonóm és az alkalmazott művészeti piac feltörekvő világa, miközben az egyre digitálisabb jövő felé haladunk?

Az ‘50-es évek óta fejlesztett mesterséges intelligencia programok segítségével napjainkra lehetővé vált, hogy ne csak az ember alkosson az embereknek, hanem a gépek is. El tudjuk-e fogadni a gépi képgenerálásnak ezt a fajtáját mint egy láthatatlan protézisünket – az elménk, szemünk, kezünk digitális kiterjesztéseként –, és képesek vagyunk-e ennek segítségével alkotni?

Milyen értéket tulajdonítunk ezek fényében az ember-alkotta műveknek, milyent a gépek által generáltaknak, és milyent azoknak, melyek létrejöttében művésznek és gépnek egyformán szerepe van?

Milyen irányba változik a hagyományos, és az eddig ismert művészeti formák megítélése? Miként alakulnak át a státuszszimbólumok, vagy éppen a tömegművészet, tömegkultúra? Milyen szerepe van ezekben a változásokban a műpiacnak? Hogyan vetülnek rá az említett fejlemények a társadalom különböző rétegeire és a társadalom egészére, illetve a művészek szerepére és megélhetésére?

Részvételi feltételek és szabályzat

A Publicritic pályázatra bárki jelentkezhet állampolgárságtól függetlenül, aki a 18. életévét betöltötte, és hajlandóságot érez a kritikai megfogalmazásra.

A beküldendő alkotások a Művészet és pénz hívószóra hallgatnak.

A pályázó kizárólag saját eredeti szerzői alkotásával nevezhet.

Más pályázatra nevezett, vagy korábban már kiállított munkák nem nevezhetők.

2022-nél régebben készült munkák nem nevezhetők.

Egy pályázó legtöbb 6 munkával nevezhet: legtöbb 3 pályaművel plakát kategóriában, és legtöbb 3 pályaművel GIF kategóriában.

A pályázatra való nevezés díjtalan.

Pályázni csak egyéni úton lehetséges, csoportos alkotásokat a szervezők nem fogadnak.

A pályázatra jelentkezni kizárólag a www.publicritic.com weboldalon lehet, a ’SUBMIT A CRITIQUE’ gombra kattintva, a nevezési űrlap kitöltésével és a pályázati alkotások csatolásával.

Az alkotások beküldési határideje: 2023. április 30., 24 óra (UTC+2)

A zsűrizés

A zsűrizés két külön kategóriában történik: plakát és GIF szekcióban. A zsűri döntései nem felülbírálhatók.

A zsűri tagjai: Balla Dóra Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, habil. egyetemi docens,

Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Erőss István Munkácsy Mihály-díjas képzőművész, rektor,

Magyar Képzőművészeti Egyetem, Liu Martin, a Kína–Európa Nemzetközi Design és Kulturális Egyesület (CEIDA) főtitkára, Maior Enikő habil. egyetemi docens, a Partiumi Keresztény Egyetem rektorhelyettese, Ted Efremoff vizuális művész, filmrendező, egyetemi docens, Közép-Connecticuti Állami Egyetem.

Díjak

I. díj – 1.000 euró plakát kategóriában – 1000 euró GIF kategóriában

II. díj – 500 euró plakát kategóriában – 500 euró GIF kategóriában

III. díj – 300 euró plakát kategóriában – 300 euró GIF kategóriában

Közönségdíj – 300 euró plakát kategóriában – 300 euró GIF kategóriában

Kiállítás és díjátadó 

A zsűri által beválogatott alkotások lehetőség szerint city-light poszterek formájában, a díjazott alkotások pedig billboardok formájában lesznek kiállítva Nagyvárad utcáin, a Szent László Napok keretében (június 19–25). A nyertesek és kiállítók előzetes értesítést kapnak a díjátadó, valamint a kiállítás helyszínéről és időpontjáról.

A díjazott, valamint a zsűri által beválogatott alkotások bekerülnek a Publicritic katalógusába, megjelennek annak weblapján és közösségi média platformjain.

Újdonság ugyanakkor, hogy az idei évtől a szervezők a Kína–Európa Nemzetközi Design és Kulturális Egyesülettel (CEIDA) kollaborálva nemzetközi kiállításokat terveznek világszerte.

További részletek a www.publicritic.ro honlapon, illetve a pályázat Facebook- és Instagram-oldalán.

 

 

Total
0
Megosztás
Előző hír

Hátrányos helyzetben lévőket miért tilos pozitívan diszkriminálni?

Következő hír

Már 11,5 millió magyar sincs a Kárpát-medencében

Related Posts
Total
0
Megosztás