Temesvár 1989 címmel nyílt tablókiállítás a Múzeumkertben

A tárlatot ma, december 11-én nyitották meg a Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében. A kiállítás 21 tablót, 90 korabeli képreprodukciót és 12 korabeli dokumentum nagyítását tartalmazza, és a romániai forradalom első lángjának, a temesvári felkelésnek állít emléket.

1989. december 11-én – éppen 35 éve – a Magyar Televízió Panoráma című műsora bemutatott egy riportot Tőkés László temesvári református lelkészről, akit feljebbvalói és a párthatalom is el akart távolítani hivatalából. Hívei, magyar és román civilek álltak ki mellette, és testükkel vontak kordont a parókia köré, ahol Tőkés László családjával élt. Az ellenállásból tiltakozás, majd egész Temesvárra kiterjedő tüntetés lett. A városban fegyveres harcok bontakoztak ki, amelyek halálos áldozatokat is követeltek. Az elégedetlenség az egész országra átterjedt, a Bukarestben a kommunista rezsim támogatására szervezett tömeggyűlés részvevőinek lázadásával megindult a rendszerváltás, amit végül a Ceaușescuéknak hátat fordító reformkommunisták vezényeltek le, egyúttal sajtá hatalmukat is átmentve.

Zsigmond Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója beszédében elmondta, hogy 35 évvel az események után a múzeumnak kötelessége megemlékezni a temesvári forradalomról. „35 éve aggódva figyeltük az eseményeket, sokan a Magyar Televízió adásából tudták meg, hogy milyen állapotok uralkodnak Romániában. Szorítottak Tőkés Lászlónak és családjának, imádkoztak a felkelőkért és láthatták a képsorokat a fegyveres harcokról és a Romániába induló magyar segélyszállítmányokról. A most megnyíló tárlattal ezt az érzést kívánjuk felkelteni azokban is, akik csak tankönyvekből ismerhetik a temesvári forradalom történetét.”

Gino Rado, a temesvári 1989-es Forradalom Emlékhely igazgatója kiemelte, hogy a temesvári közvélemény is fontosnak tartja ezt a kiállítást, és elmondta, hogy Temesváron éppen a Magyar Nemzeti Múzeum fényképtárának 1956-os képeit tekintheti meg a helyi közösség.

Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár megnyitóbeszédében személyes emlékeivel nyomatékosította a történteket: „Tőkés László és a temesvári felkelők kitörölhetetlen emlékemmé váltak. A bátorság és a hősiesség példáivá. Olyan hősökké, akik nemcsak ismerik a Szentírást, hanem tetteikkel be is bizonyítják, az igazság szabaddá tesz.”

A Magyar Nemzeti Múzeum és a temesvári 1989-es Forradalom Emlékhely több konferenciát és kiállítást is rendezett együtt. A mostani, Múzeumkertbe tervezett tablókiállítás az Emlékhely bemutatkozása Budapesten. A tárlat koncepciójának kidolgozása, a képi és szöveges anyagának összeállítása a temesvári intézményvezető, Gino Rado munkája. A kiállítás társkurátora Traian Drăgan temesvári születésű történész, aki évek óta a Magyar Nemzeti Múzeum szakmuzeológusa.

Total
0
Megosztás
Előző hír

Szakralitás és harmónia – Petrásék adventi tárlata

Következő hír

Az „alkotmányos államcsíny” újabb epizódja

Related Posts
Total
0
Megosztás