Tíz év börtönre ítélte pénteken a bíróság Fehéroroszországban Alesz Bjaljacki emberi jogi aktivistát, a 2022-es béke Nobel-díj egyik kitüntetettjét.
Bjaljacki 1996-ban alapította meg a Viaszna (Tavasz) nevű emberi jogi központot úgymond „Alekszandr Lukasenko belarusz diktátor brutális elnyomó intézkedéseire válaszul”. Az aktivista először 2011 és 2014 között ült börtönben adócsalás miatt, majd az 2020-as elnökválasztást követően ismét őrizetbe vették. Közben 2022 októberében Nobel-békedíjat kapott, megosztva az orosz Memorial és az ukrán Center for Civil Liberties emberjogi szervezetekkel. Ennek a díjnak is nyilvánvaló politikai háttere volt, a „békedíj” odaítélését nem svéd, hanem kivételesen egy norvég bizottság intézi.
Bjaljackit két másik Viaszna-aktivistával együtt ítélték el Belaruszban. Nyugatról finanszírozott szervezetük jogi és pénzügyi segítséget nyújtott a tüntetőknek a 2020-as fehéroroszországi zavargások idején. Rendszerellenes tevékenységek szervezése és finanszírozása, valamint adócsalás miatt ítélték el a vezetőit. Az aktivisták állítják – és a nemzetközi balliberális média kizárólag ezt visszahangozza –, hogy politikai okokból üldözik őket. Szerintük Fehéroroszországban mintegy 1500 politikai elítélt van rácsok mögött.