Az Európai Unió bíróságának főtanácsnoka szerint az Európai Parlament volt elnöke, Antonio Tajani megszegte az uniós törvényeket azzal, hogy a 2019-es választások után nem hagyta Carles Puigdemont volt katalán elnöknek és képviselőtársának, Antoni Cominnak, hogy felvegyék mandátumukat megválasztott EP-képviselőkként és megkezdjék a munkát az unió törvényhozásában.
Tajani – aki jelenleg Olaszország külügyminisztere – ezt arra hivatkozva tette meg, hogy a Spanyolországi Központi Választási Bizottság nem vette fel egyikük nevét sem az Európai Parlamentnek 2019. június 17-én elküldött végleges listára. Ennek oka pedig az volt, hogy Puigdemont és Comin úgymond megszegte a spanyol törvényeket azzal, hogy nem esküdtek fel az alkotmányra. Ezt azért nem tették meg, mert ha ebből a célból Madridba utaztak volna, mindkettejüket letartóztatták volna. Puigdemont ugyanis 2017-ben Katalónia autonóm tartomány akkori elnökeként elrendelte a régió elszakadásához szükséges referendumot, majd egyoldalúan kikiáltotta Katalónia elszakadását a spanyol királyságtól. A madridi kormány felségárulásért börtönbe akarta vetni, de Puigdemont Belgiumba menekült Cominnal együtt.
Puigdemont nem értett egyet azzal, hogy 8 hónapig be sem tehette a lábát az Európai Parlamentbe, ezért jogi útra terelte az ügyet. Az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka, Maciej Szpunar végül igazat adott a katalán exelnöknek, és közölte: Tajani megsértette az uniós törvényeket és az EU-s választópolgárok jogait azzal, hogy nem ismerte el a katalán politikusokat EP-képviselőként. Ezután arra szólította fel az EU bíróságát, hogy visszamenőlegesen semmisítse meg a korábbi ítéletet.
Szpunar úgy fogalmazott: „Nincs olyan EU-s jogszabály, amely felhatalmazná a tagállamokat az európai parlamenti képviselők előjogainak felfüggesztésére”, tehát Antonio Tajani EP-elnök megszegte a törvényeket azzal, hogy behódolt a spanyol kormány előtt, amelynek egyetlen célja az volt, hogy elfogja a két katalán hazafit, és ennek érdekében EP-mandátumuktól is igyekeztek távol tartani őket. Puigdemont és Comin végül csak 2020 januárjában kezdhették meg a munkát az uniós testületben.
Ám Szpunar állásfoglalása nem kötelező erejű. Ugyanakkor kulcsfontosságú lesz az EU Bírósága későbbi, végleges döntését illetően. Puigdemont elégtétellel fogadta a főtanácsnok állásfoglalását. Úgy fogalmazott: „Megingás nélkül kell megvédeni az alapvető jogokat, bármilyen erős is az ellenfél. Szemben állt velünk az Európai Parlament, a spanyol állam és szövetségesei, de ez soha nem tántorított el minket attól a meggyőződéstől, hogy igazunk volt.” Végül hozzátette, hogy ha az új ítélet neki kedvez, abból rengeteg tanulságot kell levonni, és valakinek magyarázatot kell adnia arra, hogy miért sértették meg az európai választópolgárok alapvető jogait.
Carles Puigdemont az idei EP-választásokon nem indul, ugyanis ismét pályázik a katalán elnöki székre. A katalóniai regionális választásokat május 12-én rendezik meg, Puigdemont pedig már át is tette székhelyét Belgiumból Dél-Franciaországba, hogy közelebb legyen otthonához. Akár megszerzi a katalán elnöki széket, akár nem, hamarosan hazatérhet Spanyolországba, mivel a Pedro Sánchez vezette madridi szocialista kormány túlélése a katalánoktól függ, akik amnesztiát eszközöltek ki politikusaiknak, így a hatóságok már nem tudják majd felelősségre vonni őket korábbi tetteikért.