A fekete március évfordulóján

Az 1990. márciusi marosvásárhelyi események okairól, megítéléséről három évtizede vitatkoznak olyanok is, akiknek semmi közük nem volt hozzájuk, miközben azok nagy része máig hallgat, akik kitervelték és végrehajtották a román nacionalista felbujtást és az ebből eredő magyarellenes pogromot.

Két tény világosan jelzi, hogy kik voltak a támadók, illetve kikre akarta hárítani a felelősséget az államapparátus. A közvetlenül az események után a városba látogató román kormányzati vizsgálóbizottság úgy találta: a marosvásárhelyi kórházba első hullámban érkező sérültek elsöprő többsége magyar volt, azaz őket támadták, s nem ők támadtak. Másrészt a marosvásárhelyi események után 43 személyt ítéltek el erőszakos cselekedetért. Kivétel nélkül magyarokat vagy magyar anyanyelvű cigányokat – ezt a posztkommunista nemzetállami részrehajlást sem letagadni, sem szépíteni nem lehet, noha azóta is sokan próbálják.

A fekete március (más néven marosvásárhelyi pogrom, románul: Conflictul interetnic de la Târgu Mureș) megnevezés alatt azokra az etnikumközi zavargásokra hivatkozik a szakirodalom, amelyek 1990 márciusában történtek az akkor még magyar többségű Marosvásárhelyen. A harcoknak 5 halottja (3 magyar és 2 román) és 278 sérültje volt. Az eseményt az váltotta ki, hogy az 1989-es rendszerváltásban („gengszterváltásban”) csalódott magyarság tüntetett a teljes körű anyanyelvi oktatás megteremtéséért, amire válaszul a Vatra Românească soviniszta román szervezet a hatalomra került Iliescu-rezsim támogatásával felbujtott-felhergelt-leitatott falusi románokat szállított Marosvásárhelyre, akik feldúlták a város központját, majd rátámadtak a mindaddig békésen tiltakozó magyarokra. A március 19–21. közötti eseményeknek akkor lett vége, amikor is a környező településekről megérkezett magyar erősítés kiverte a beszállított románokat Marosvásárhelyről, majd ezt követően a hadsereg helyreállította a rendet.

A történteknek nagy visszhangjuk volt mind a romániai és magyar, mind pedig a nemzetközi sajtóban. Bár egyes lexikonok és történelemkönyvek máig állítják, hogy nem tisztázott, mi robbantotta ki a zavargásokat, ez csak a felbujtók kilétét hivatott takargatni és felelősségüket elmaszatolni. Egyértelmű, hogy az 1990 márciusi marosvásárhelyi eseményeket a volt kommunista politikai rendőrség, a Securitate – amit 1989 decemberében feloszlattak – emberei provokálták ki, akiknek ürügyre volt szükségük, hogy kiszabaduljanak abból a szorongatott helyzetből, amelybe a forradalom után belekerültek. Létezik titkosított dosszié arról, hogy kik voltak azok a személyek, akik a március 15-i magyar nemzeti ünnep ürügyén és azt követően kiprovokálták a halálos áldozatokat is követelő sajnálatos eseményeket. A konfliktus – aminek hangsúlyos magyar irredenta hátteret kreáltak („Erdély elszakítása”) – igazolni volt hivatott az egy héttel később létrehozott Securitate-utód Román Hírszerző Szolgálat (SRI) létjogosultságát, valamint elterelte a valós gondokról, a kommunisták fű alatt zajló hatalomátmentéséről a közvélemény figyelmét. Ugyanakkor az incidenseket követő retorzió kizárólag magyar és roma nemzetiségűeket ért. Az események és a következmények nyomán Marosvásárhely lakossága drámai módon csökkent, számos magyar nemzetiségű inkább elköltözött a környékről, sokan Magyarországra telepedtek át. A 2002-es népszámlálás szerint kb. 15 ezerrel fogyott a város lakossága 1990-hez képest, ami 10%-os csökkenés. Azóta a magyarság már csupán kisebbséget alkot a városban. Az események igazi kivizsgálása a mai napig nem történt meg.

Az eseménysorozat némileg előképe volt a később lezajlott bányászjárásoknak, amikor ugyancsak a központi államhatalom segítségével, szervezetten szállítottak Zsil-völgyi bányászokat Bukarestbe, a demokratikus erők eltiprásának, megfélemlítésének céljából.

Tavaly ilyenkor jelent meg egy szem- és fültanú, a marosvásárhelyi Fazakas Csaba visszaemlékezése azokra a napokra a közösségi médiában, ezt most újra megosztotta, akit érdekel, itt olvashatja, mert bár szubjektív, de tanulságos: https://www.facebook.com/groups/512913085391054/user/100011682984073

Total
0
Megosztás
Előző hír

Romániában sokkal magasabb az infláció, mint Magyarországon

Következő hír

Kegyet gyakorolt a román főhatalom

Related Posts
Total
0
Megosztás