Budapesti civilek petíciót kezdeményeztek a fogaskerekű megmentéséért, miután a Budapesti Közlekedési Központ bejelentette: az alacsony kihasználtság és a megemelkedett energiaárak miatt a fővárossal úgy döntöttek, hogy a téli időszakban nem üzemel majd a fogaskerekű.
Nem kizárt, hogy lesznek a fogaskerekű leállításához hasonló „fájdalmas döntések” – mondta Karácsony Gergely, a totális inkompetenciájáról elhíresült, amúgy fehérgyarmati (Szamoshát) születésű budapesti főpolgármester, akit a magyarországi baloldal fővárosában elöljárónak választottak 2019-ben. A fogaskerekű kihasználtsága a hétköznapokon tíz százalék körül van, a zaj miatt pedig több panaszt kapnak, mint amiatt, hogy nem jár a fogaskerekű – állította Karácsony. A fogaskerekű hosszú távú fejlesztésére továbbra sincs forrás, ami szerinte nem a fővárosi önkormányzaton múlik – tette hozzá, de nem mondta meg, hogy Budapest egyetlen fogaskerekű vasútja, mely a XII. kerületben, a Városmajor és Széchenyi-hegyi Gyermekvasút állomások között közlekedik, s a világ második ilyen típusú tömegközlekedési eszköze, egyszerre történelmi és ipari műemlék a maga másfél évszázados múltjának köszönhetően, az mégis kinek a felelőssége.
A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület korábban felhívta a figyelmet, hogy a fogaskerekű fejlesztése a főváros egyetlen olyan projektje, amelynek már a kiviteli tervét is elkészítettek és azonnal elkezdhető lenne, „mégis évek óta megy az elhallgatás, a fiókba süllyesztés”.
„Ennyire képes Karácsony: a problémát megelőzni nem hajlandó, baj esetén pedig a baloldali szokáshoz híven tovább keseríti az emberek életét. Számos kérdést is felvet a fogaskerekű leállítása, például mennyivel több busz jár a vonalon és mennyivel nőhet a károsanyag-kibocsátás egy olyan helyen, ahol a Budapest tüdejét adó erdők találhatók. Vajon a döntésnél figyelembe vette ezeket az a főpolgármester, aki főként a zöldígéreteivel nyert választást?” – tette fel a kérdést Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP fővárosi frakcióvezetője.
Érdemes felidézni, hogy Karácsony korábban azt ígérte: az energia- és gazdasági válság nehézségeire nem jelent megoldást, ha bármit bezárnak vagy megszüntetnek, ezért nem is abba az irányba indulnak el. „Jelentem, hogy a fővárosi önkormányzat nem nagyon fog bezárni semmit” – mondta szeptember végén a főpolgármester, aki akkor úgy fogalmazott: „Egyet tudok mondani, túléljük, ha beledöglünk is.”
Meglehetősen átlátszó a főváros magyarázata, miszerint a spórolás indokolja a fogaskerekű leállítását – nyilatkozta a Magyar Nemzet megkeresésére Fonti Krisztina, a XII. kerületi Hegyvidéki Önkormányzat alpolgármestere. A főváros a várt, mintegy 120 millió forintos megtakarításnál sokkal több pénzt költ például jubileumi rózsakert kialakítására, a Budapest Brand politikai marketingirodára vagy a főváros brüsszeli irodájára, amelyet Karácsony párttársa és haverje, egy Jávor Benedek nevű ficsúr vezet. „Ha ezekre van pénz, akkor furcsállom, hogy miért kell ennek töredékéért feláldozni a fogaskerekűt” – hangsúlyozta a kerületi elöljáró.
A fővárosi önkormányzat – szintén a takarékoskodás jegyében – úgy döntött, idén nem lesz karácsonyi díszkivilágítás, ettől pedig összesen 28 millió forint megtakarítást várnak. Csak összehasonlításként: a főpolgármesteri hivatalban több mint negyven tanácsadót és főtanácsadót alkalmaznak, akik havonta bruttó harmincmillió forintjába kerülnek az adófizetőknek.