Korlátozzák a tűzifa és más fűtésre használt faanyagok árát Romániában: erről mai ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a bukaresti kormány.
A tűzifa, faapríték, faforgács és fűrészpor esetében 2023. március 31-ig köbméterenként 400 lejes (34 ezer forint), a fabrikett esetében tonnánként 1500 lej, a pellet (forgácsból, fűrészporból nagy nyomáson préselt fahenger) esetében tonnánként 2000 lejes árplafont szabtak meg, az áfát is beleértve. Tavaly novemberben 5 százalékra csökkentette a tűzifa áfáját a törvényhozás.
A friss jogszabály bevezetőjében szereplő adatok szerint a tűzifa piaci ára jelenleg 60-tól 543 lejig terjed köbméterenként, a barkácsáruházaknál az árak a 700 lejt is meghaladják. A rendelet indoklása rámutat: a többi energiahordozó drágulása megnövelte a tűzifa iránti igényt, ugyanakkor az energiaválság mesterséges áremelkedéshez is vezetett. Mivel a romániai életszínvonal az uniós átlag 72 százalékát teszi csak ki a kormány szerint szükség van arra, hogy védelmet biztosítsanak a fával fűtő lakosságnak az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Romániában több mint hárommillió lakásban, a háztartások mintegy 45 százalékában fűtenek fával. Vidéken ez az arány eléri a 85 százalékot: mintegy 2,5 millió falusi házban használnak fát a fűtésre. Aki fával fűt, nem lehet másodrangú állampolgár, ugyanúgy támogatásban kell részesülnie, mint azok, akik gázzal fűtenek – indokolta az ársapka bevezetését a szaktárca. A Romsilva állami erdészet eddig 1,2 millió köbméter fát dobott piacra, az év végéig a mennyiség a 2 millió köbmétert is elérheti. A faanyag forrásául az ország erdői szolgálnak
Amúgy az elmúlt hetekben a kormánykoalíció több javaslatot is megvitatott. A tűzifa esetében az RMDSZ ártámogatást javasolt, de a kormány végül az ársapka bevezetése mellett döntött. A rendelet a közzétételtől számított tíz napon belül lép hatályba, előírásainak megsértése pedig kihágásnak minősül, amit 3000-tól 5000 lejig terjedő bírsággal büntetnek.
A kormányülésen arról is határozat született, hogy Románia 130 ezer köbméter tűzifával segíti az energiaforrások hiánya által sújtott Moldovai Köztársaságot. A faanyagot a Romsilva által alkalmazott idei átlagáron adják el a szomszédos országnak.